SuperBiz wiadomości Nie dostałeś zasiłku? Idź do sądu. Co drugi skarżący wygrywa

Nie dostałeś zasiłku? Idź do sądu. Co drugi skarżący wygrywa

18.11.2016, godz. 13:45
Sąd prawo
foto: SHUTTERSTOCK

Do niemieckich sądów trafia co miesiąc ok. 10 tys. pozwów, w których beneficjenci pomocy społecznej zaskarżają decyzje urzędników odnośnie zasiłków. Prawie co druga sprawa kończy się sukcesem skarżącego – podaje Deutsche Welle.

To dane Federalnej Agencji Pracy przedłożone w Bundestagu w związku z interpelacją Sabiny Zimmermann, posłanki partii „Lewica".
Pozwy dotyczą najczęściej odmówienia wypłaty świadczeń, przejęcia kosztów zakwaterowania lub bezczynności urzędników. W 2014 r. 41 proc. spraw zakończyło się wygraną pozywającego, natomiast w 2015 r. odsetek ten stanowił 40 proc. Tylko do września 2016 r. w sądach na rozstrzygnięcie czekało 189 tys. pozwów przeciwko urzędom.

Sprawdź także: Kobieta straciła zasiłek, bo bierze 500+. Czy urzędnicy mieli prawo zabrać jej pieniądze?

Sabina Zimmermann podkreślała, że liczby te są skutkiem wadliwego systemu pomocy społecznej w Niemczech, pozwalającego na samowolę urzędników.
– Wnioskodawcy muszą się często bronić, ponieważ urzędy nie chcą płacić czynszu za ich mieszkania lub miesiącami są bezczynne – zwraca uwagę cytowana przez Deutsche Welle posłanka. – Przez cały czas ludzie ci czekają na pieniądze, które potrzebne im są, by pokryć podstawowe potrzeby życiowe.

Czytaj też: Świadczenia na dzieci w Europie. Gdzie dostaje się więcej niż 500 zł na dziecko?

Jednocześnie zaapelowała, aby beneficjenci pomocy społecznej występujący z pozwem przeciwko decyzji urzędników, otrzymywali środki niezbędne do przeżycia aż do momentu pojawienia się pełnomocnego wyroku sądu.

Źródło: Deutsche Welle

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: