SuperBiz wiadomości Nie idź na randkę w ciemno z szefem – czytaj opinie o pracodawcach

Nie idź na randkę w ciemno z szefem – czytaj opinie o pracodawcach

28.12.2015, godz. 12:00
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Co kilka minut w sieci pojawia się nowa wypowiedź na temat jednej z tysięcy firm. W samej bazie GoWork.pl – największego serwisu poświęconemu rynkowi pracy w Polsce, znajduje się ponad 80 tys. ofert zatrudnienia oraz 2,5 miliona opinii o pracodawcach i komentarzy samych pracowników. Na każdym etapie ścieżki zawodowej warto poznać opinię na temat swojego szefa i firmy.

Jakie są widełki (minimalne i maksymalne) płacowe na danym stanowisku pracy? Jaka panuje atmosfera w firmie? Czy etat jest standardem? Czy szef dopuszcza możliwość pracy zdalnej? To tylko część z wielu, wielu pytań, jakie zadają sobie osoby poszukujące pracy. Na część z nich może odpowiedź znajomy, który aż akurat jest zatrudniony w miejscu do której aplikujemy i poleca nam złożenie CV.

Zobacz także: Promuj swoją fimę w social mediach

Co jednak, kiedy nie mamy takiej możliwości? Wówczas warto zwrócić do specjalistów w zakresie rynku pracy. Nieocenioną pomocą są opinie byłych i obecnych pracowników, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat pracodawców. Jednym z serwisów, który się w tym specjalizuje jest GoWork.pl. Jak przekonują sami jego przedstawiciele, ponad 30 proc. osób, które przed przyjęciem propozycji zatrudnienia nie zapoznały się z opiniami na temat przyszłego szefa i miejsca pracy, żałuje swojej decyzji i najchętniej znów zmieniłoby pracodawcę. – Im bardziej świadomy wybór pracy, tym mniej rozczarowań – przekonuje Kamila Małocha z GoWork.pl. – Wiele osób korzysta z możliwości, jakie daje nam nasz portal, np. przed pójściem na rozmowę, mogą dopytać pracowników o interesujące ich kwestie – dodaje.

- Z mojej strony chciałam powiedzieć, że praca bardzo mi się podobała, miałam normalnego kierownika, który w sposób ludzki traktował cały zespół, potrafił zmotywować, pożartować a jak trzeba było to i zwrócić uwagę na sprawy które według niego można było lepiej zrobić. Zarobki realne, które można sobie wynegocjować to 3 tys. zł netto – pisze na GoWork.pl Aleksandra, która w jednej z firm farmaceutycznych pracowała 6 lat.

Z badania przeprowadzonego przez największy w Polsce serwis opinii o pracodawcach, wynika że 75 proc. Osób poszukujących pracy, sprawdza opinie o pracodawcach. 60 proc. ankietowanych, którzy zmieniali pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracę, sprawdziło opinię o pracodawcy przed podpisaniem umowy. Aż 28,5 proc. z nich otrzymało propozycję pracę na oczekiwanych warunkach. Niewiele mniej, bo 24,4 proc., musiało pójść na niewielki kompromis, ale również wykazuje zadowolenie. Jednak co piąty badany przyznał, że rozczarował się nową pracą i nowym szefostwem, ale ten współczynnik jest znacznie niższy niż w przypadku osób, które zdecydowały się na podjęcie nowej pracy bez wcześniejszego sprawdzenia pracodawcy, wśród których niemal 35 proc. deklaruje chęć odejścia.

Sprawdź również: Przed rozmową o pracę najcześniej sprawdzamy opinię pracowników

Z roku na roku rynek pracy w Polsce okazuje coraz bardziej atrakcyjny i nierzadko to praca szuka człowieka. Nie ma się jednak co oszukiwać, profesjonalne zaplanowanie ścieżki zawodowej wymaga przejęcia inicjatywy i dobrego przygotowania. "Randka w ciemno" z potencjalnym nowym pracodawcą może skończyć się kilkuletnim zastojem w karierze lub dłuższym epizodem na bezrobociu, który boleśnie odciśnie swój ślad w CV, jak i również w naszym portfelu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: