SuperBiz wiadomości Nie klikaj w podejrzane filmy na Facebooku. To groźny wirus!

Nie klikaj w podejrzane filmy na Facebooku. To groźny wirus!

03.10.2016, godz. 11:38
Wirus panujący na Facebooku
Wirus panujący na Facebooku foto: SHUTTERSTOCK

Któryś ze znajomych na Facebooku udostępnił film, którego okładką jest Twoje zdjęcie? Nie klikaj w niego i nie instaluj żadnego rozszerzenia. To niebezpieczny wirus, który będzie wysyłał takie same infekujące filmy do Twoich znajomych.

O nowym sposobie hakerów na wyłudzanie poufnych danych poinformował serwis "Zaufana Trzecia Strona". Wirus jest bardzo skuteczny, ponieważ szybko rozprzestrzenia się, jednak łatwo się przed nim ustrzec, jeśli zna się mechanizm jego działania. Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać.

Poznaj nowy sposób cyberprzestępców
Osoba zainfekowana publikuje na tablicach znajomych charakterystyczne posty i wysyła im podejrzane wiadomości. Ich treść przedstawia film, którego okładką jest zdjęcie konktretnego znajomego. Całość opatrzona jest tytułem zawierającym imię użytkownika, do którego skierowany jest post lub wiadomość oraz słowo "video", np. "Anna Video". Pod tytułem zamieszczono także linki, kierujące do serwisu, gdzie rzekomo można obejrzeć film z nami w roli głównej.

I to jest właśnie najbardziej niebezpieczy moment, w którym dochodzi do przechwycenia danych. Nagle okazuje się, że aby obejrzeć film trzeba pobrać i zainstalować specjalne rozszerzenie. Użytkownik, który to zrobi, zacznie rozsyłać podobne wiadomości i publikować infekujące posty do swoich znajomych.

W przypadku takich wirusów najważniejsza jest informacja, ponieważ osoba świadoma zagrożenia nie powinna dać się nabrać na fałszywe wideo. Dlatego warto ostrzec swoich znajomych przed czychającym na nich zagrożeniem jeszcze zanim się ono pojawi.

Padłeś ofiarą hakerów? Zobacz, co zrobić
Osoba, która już została zainfekowana, powinna koniecznie odinstalować z przeglądarki internetowej wszystkie podejrzane wtyczki i rozszerzenia. Warto również zmienić hasła do najważniejszych kont obsługiwanych przez internet, takich jak: poczta, konto bankowe, wsyzstkie portale społecznościowe.

Czytaj też: „Facebook Mafia”: miliarderzy wspięli się na szczyt dzięki FB [GALERIA]

Niezbędne jest także sprawdzenie czy na koncie facebookowym nie zostały zainstalowane nieznane nam aplikacje, a jeśli tak się stało – szybko je odinstaliować. Jest to konieczne, ponieważ nie wiadomo jeszcze, jakie dane kradnie wirus i jak zostaną one wykorzystane w przyszłości.

Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: