SuperBiz wiadomości Nie masz internetu i TV? I tak zapłacisz 180 zł opłaty audiowizualnej

Nie masz internetu i TV? I tak zapłacisz 180 zł opłaty audiowizualnej

21.04.2016, godz. 14:28
Pieniądze banknoty
foto: FOTO SE

Projekt ustawy o reformie mediów publicznych trafił do parlamentu. Zakłada on nie tylko powstanie tzw. mediów narodowych, ale również zamianę abonamentu RTV opłatą audiowizualną, która będzie doliczana do rachunków za prąd. 15 zł miesięcznie zapłacą więc odbiorcy energii, bez względu na to czy posiadają telewizor czy korzystają z internetu.

Dostawcy energii dostaną 20 groszy prowizji od każdej składki na opłatę audiowizualną. Wśród osób, które zapłacą składkę na cały rok z góry, ma zostać przeprowadzona loteria z nagrodami po 5 tys. zł - informują wirtualnemedia.pl.

Czytaj koniecznie: 12-13 tys. zł dla urzędników? Kowalczyk: 6 tys. zł netto to za mało

Od nowej daniny będą jednak pewne wyjątki. Zwolnione z niej będą osoby w wieku ponad 75 lat, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, uprawnione do ryczałtu energetycznego oraz pobierające świadczenie opiekuńcze lub świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a także gminne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Nie będzie też trzeba płacić za dodatkowe miejsca poboru energii elektrycznej, o ile nie są to domy lub lokale mieszkalne albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt ustawy o składce zakłada, że opłata audiowizualna będzie wynosić 15 zł miesięcznie i dotyczyć będzie osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadającą osobowości prawnej. Składkę, obowiązującą od początku przyszłego roku, będą pobierać dostawcy energii.

Zobacz też: Ochrona Kaczyńskiego kosztuje więcej niż prezesów Google i Apple

Dostawcy energii do 10 stycznia każdego roku będą przesyłać swoim klientom (tym nowym zaraz po podpisaniu umowy) informację o obowiązku i sposobie płacenia składki (np. numer rachunku bankowego do wpłaty, wzór zapłaty za jeden miesiąc lub dłuższy okres, maksymalnie rok, informacje o zwolnieniach od zapłaty oraz konsekwencjach wynikających z jej niepłacenia).

Rząd planuje, że przy ściągalności składki audiowizualnej na poziomie 80 proc. w 2017 i 2018 roku wpływy brutto mają wynieść po 2,1 mld zł.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: