SuperBiz wiadomości Nie płacisz alimentów? Możesz trafić na rok do więzienia

Nie płacisz alimentów? Możesz trafić na rok do więzienia

17.09.2016, godz. 11:21
Alimenty
Alimenty foto: SHUTTERSTOCK

Rodzice zalegający z alimentami co najmniej trzy miesiące mogą trafić na rok do więzienia – poinformował podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

To jedna ze zmian, zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, który trafił w piątek do konsultacji międzyresortowych.

Wyższe kary
Zgodnie z proponowanymi przepisami, rodzicie unikający płacenia zobowiązań mogą zostać ukazani grzywną, a także ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do roku.
„Wyższa kara grozić ma tym, którzy nie płacąc alimentów, narażają osobę najbliższą lub inną osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi o sytuację, gdy na skutek uchylania się jednego rodzica od obowiązku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubrań, zapewnić kształcenia czy leczenia na chorobę przewlekłą" – czytamy w komunikacie MS.

Albo płacisz, albo kara
Zbigniew Ziobro tłumaczył, że celem nowych rozwiązań nie jest samo karanie, ale skuteczniejsze egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. W związku z tym w projekcie przewidziano możliwość uniknięcia kary, jeśli przed wszczęciem postępowania dłużnik dobrowolnie ureguluje zaległości.

Zobacz także: Dług alimentacyjny cały czas rośnie. Przekroczył 10 miliardów złotych

– Gwarantujemy takiemu rodzicowi, że nie będzie podlegał żadnym sankcjom karnym, jeżeli wezwany przez prokuratora, pouczony o konsekwencjach niepłacenia alimentów, zdecyduje się kwotę zaległości w całości uiścić – zapewnił minister.

Dziurawy system
Szef resortu sprawiedliwości zwracał także uwagę na niedoskonałość obecnego systemu.
– W porównaniu z rozwiązaniami, które obowiązują w wielu krajach europejskich, a związane są z egzekwowaniem podstawowych obowiązków rodziców wobec własnych dzieci, obecne polskie przepisy są wyjątkowo niedoskonałe i dziurawe. Stanowią szeroką furtkę, raj dla cwaniaków i kombinatorów, którzy – kierując się złą wolą – nie chcą partycypować w wychowaniu własnego dziecka – tłumaczy Zbigniew Ziobro.

Czytaj też: Zmiany w 500 plus: nowe przepisy zabezpieczą pieniądze przed komornikiem

Informacje z Prokuratury Krajowej wskazują, że prawie połowa postępowań wszczętych wobec rodziców uporczywie uchylających się od płacenia alimentów została umorzona. Przy czym podstawą 20 proc. umorzeń było uznanie, że postępowanie tych osób nie zawiera znamion czynu zabronionego.
W rezultacie za zobowiązania dłużników alimentacyjnych płacą wszyscy podatnicy. A nie są to małe pieniądze. Wydatki z państwowego Funduszu Alimentacyjnego na rzecz dzieci, których rodzice odmawiają płacenia alimentów, wynoszą co roku ok. 1,5 mld zł. Z tych pieniędzy udaje się odzyskać zaledwie 13-14 proc.

Źródło: MS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: