SuperBiz wiadomości Nie trzeba będzie płacić za wizytę u internisty. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Nie trzeba będzie płacić za wizytę u internisty. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

27.12.2016, godz. 14:54
Wizyta u internisty za darmo nawet bez ubezpieczenia
foto: SHUTTERSTOCK

Już niebawem każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, również w nocy, niedziele i święta. Nie oznacza to jednak, że usługi medyczne staną się powszechnie dostępne. Leki refundowane mają przysługiwać tylko ubezpieczonym, podobnie jak porady lekarzy specjalistów czy leczenie szpitalne.

Aby odbyć bezpłatną wizytę u lekarza POZ, trzeba będzie zadeklarować na piśmie, że posiada się ubezpieczenie. NFZ nie przestanie jednak egzekwować opłaty na wizytę lekarską, która nie przysługiwała. Co ważne, umorzone zostaną także postępowania egzekucyjne wobec osób, które odbyły wizytę u lekarza bez ubezpieczenia w przeszłości.

W czwartek 22 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sejm przyjął nowelizację ustawy 4 listopada. W myśl nowych przepisów każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej wizyty u lekarza internisty, jeżeli podpisze specjalną deklarację. Na tym jednak zmiany się kończą.

Zobacz także: Kolejki do lekarzy są skandalicznie długie. Rekord wyniósł 4 lata

W myśl 68. artykułu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej „obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych". W praktyce jednak lekarze często odmawiają przyjęcia pacjentom nawet wówczas, gdy ci naprawdę potrzebują pomocy, ale nie posiadają dowodu ubezpieczenia. Nie dziwi więc fakt, że wnioskowali oni o zmianę obowiązujących przepisów.

Przeczytaj również: Lekarz orzecznik ZUS. Sprawdź, co ocenia

Z bezpłatnej opieki lekarza internisty będzie mógł skorzystać każdy. Nawet, jeżeli w systemie eWUŚ (elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców) figuruje jako osoba nieubezpieczona. Trzeba będzie jednak podpisać oświadczenie, w którym zadeklaruje się, że przysługuje nam prawo do ubezpieczenia. Nawet, jeżeli pacjent wprowadzi lekarza w błąd, nie będzie musiał uregulować należności za wizytę. Nie otrzyma jednak dopłaty do leków i wyrobów medycznych na receptę.

Chociaż wydawać by się mogło, że nowelizacja ustawy została podpisana w trosce o nieubezpieczonych pacjentów, powody są bardziej prozaiczne. Otóż koszty egzekucji opłaty za wizytę lekarką przewyższają koszty usługi oraz porad lekarzy specjalistów, które mogą być konsekwencją odmówienia udzielenia pomocy lekarskiej. Bezpłatne przyjęcie pacjenta po prostu bardziej się opłaca. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, z jakich środków będą pokrywane wizyty lekarskie bez pokrycia w ubezpieczeniu.

Oprac. na podst. wyborcza.biz, rynekzdrowia.pl

tagi: nfz
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: