SuperBiz wiadomości Niemcy: 55 tys. uchodźców dobrowolnie wróciło do ojczyzn. Od lutego będą dostawać za to do 1200 euro

Niemcy: 55 tys. uchodźców dobrowolnie wróciło do ojczyzn. Od lutego będą dostawać za to do 1200 euro

28.12.2016, godz. 15:45
Szokujący pomysł w Rosji! Putin wysyła uchodźców na Sybir
Szokujący pomysł w Rosji! Putin wysyła uchodźców na Sybir foto: AP

55 tys. azylantów postanowiło w tym roku dobrowolnie opuścić Niemcy - donosi niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung". To najwyższy odsetek od 2000 roku. Niemiecki podatnik za powrót jednego imigranta do kraju pochodzenia płaci kilkaset euro. Od przyszłego roku kwota ta zwiększy się do 1200 euro.

"Sueddeutsche Zeitung" szacuje, że do końca roku liczba azylantów, którzy dobrowolnie opuszczą Niemcy sięgnie 55 tys. To o 20 tys. osób więcej niż przed rokiem. Obecnie imigrantom chcącym wrócić do ojczyzny, niemiecki rząd pokrywa koszty podróży, dodatkowe wydatki z nią związane oraz "zasiłek na start" w kraju pochodzenia. Łącznie to kilkaset euro na osobę.

Zobacz też: Polacy chcą jechać do Niemiec po pracę, a nie po social

Jak wynika z zamówionej przez CDU ekspertyzy firmy doradczej McKinsey, koszt przymusowego wysiedlenia z Niemiec jednego imigranta ocenia się na 1,5 tys. euro. Od lutego przyszłego roku wzrosną jednak wydatki na dobrowolnych przesiedleńców. Im szybciej azylant opuści Niemcy, tym większą kwotę pomocy otrzyma - maksymalnie do 1200 euro. Pierwsza połowa pieniędzy zostanie wypłacona w Niemczech, a reszta pół roku po powrocie do ojczyzny.

Największą grupę imigrantów, którzy z własnej woli postanowili wrócić, stanowią mieszkańcy Bałkanów. Aż 15 tys. z nich to Albańczycy. Kolejne nacje to Serbowie, Irakijczycy i obywatele Kosowa (każda po ok. 5 tys. osób). Na dalszych miejscach Macedończycy, Irakijczycy i Afgańczycy.

W ubiegłym roku w Niemczech złożono prawie milion wniosków o azyl. Pomimo, że napływ uchodźców do Europy nieco ustał, to na niedawnej konwencji rządzącej CDU kanclerz Angela Merkel podkreśliła potrzebę mocniejszej integracji przybyszów i konieczność poszanowania przez nich wartości europejskich - zapowiedziano m.in. zakaz noszenia burek w Niemczech w szkołach publicznych, na uniwersytetach, w sądach i urzędach publicznych.

 

Źródło: www.sueddeutsche.de

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: