SuperBiz wiadomości Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

07.08.2017, godz. 13:44
Niemcy ograniczają zasiłki dla Polaków
foto: SHUTTERSTOCK

Ile zarabiają Niemcy? To starał się ustalić niemiecki serwis Spiegel Online, który wziął pod lupę pensje swoich rodaków. Choć najnowsze dane na ten temat pochodzą z 2014 roku, to nasi zachodni sąsiedzi nie powinni mieć powodów do narzekań. Średnia pensja w Niemczech wynosi bowiem 3441 euro (ponad 14 tys. zł). To ponad trzykrotnie więcej niż średnia płaca w Polaka.

Ile zarabia Niemiec i Polak?
Co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie od 2100 do 3700 euro brutto (ok. 8500-15 tys. zł). Mniej dostaje tylko 20 proc. pracujących. Z kolei ok. 30 proc. zatrudnionych ma do dyspozycji wyższe miesięczne wynagrodzenia. Aby dostać się do grupy najlepiej zarabiających, wystarczyła przed trzema laty pensja w wysokości 10 505 euro brutto (ok. 44 tys. zł) - wylicza dw.com.

Mediana zarobków Niemców w 2014 r. wynosiła 2990 euro (ok. 12,5 tys. zł) - poniżej i powyżej tej sumy znajduje się dokładnie po 50 proc. pracujących. Licząc z kolei średnią arytmetyczną zarobków nad Renem, otrzymamy 3441 euro (ok. 14 tys. zł).

Dla polskich pracowników sumy te mogą wydawać się zawrotne. Warto jednak pamiętać, że Niemcy płacą wyższe podatki niż nad Wisłą. Dodatkowo średnia płaca w Polsce w ostatnim czasie rośnie i obecnie według GUS wynosi 4635 złotych brutto (ok. 1100 euro).

Należy pamiętać, że w swoich wyliczenia GUS nie uwzględnia wszystkich zatrudnionych. Urząd pomija firmy mające mniej niż 10 pracowników i nie liczy również zarobków osób na umowach śmieciowych. O ile więc średnia krajowa dobrze wygląda „na papierze", niekoniecznie musi oddawać ona faktyczny stan portfeli Polaków.

Zobacz również: Zarobki Polaków należą do najniższych w Europie

Sprawdź także: Dostają 1 tysiąc euro za nic! Eksperyment w Niemczech

Czytaj koniecznie: Dogonimy Niemcy 40 lat później niż zakłada rząd?

Źródło: Spiegel Online

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: