SuperBiz wiadomości Niemcy obniżają Polakom zasiłek na dzieci. Straci na tym prawie 87 tys. rodaków

Niemcy obniżają Polakom zasiłek na dzieci. Straci na tym prawie 87 tys. rodaków

14.03.2017, godz. 10:02
przedszkole
foto: SHUTTERSTOCK

Niemcy nie chcą już płacić na dzieci imigrantów. W środę planują uchwalić obniżkę zasiłku na dzieci obcokrajowców z Unii Europejskiej, których rodzice pracują za granicą, a dzieci mieszkają w ojczystym kraju. Zmiana najbardziej dotknie Polaków, ponieważ z tzw. Kindergeld korzystało nawet 87 tys. rodaków.

Niemcy, mimo wyraźnego sprzeciwu Brukseli chcą uchwalić w najbliższą środę obniżenie zasiłku, który otrzymują obcokrajowcy pracujący w ich kraju, na swoje dzieci, mieszkające w rodzinnych stronach.

Sprawdź również: Niemcy chcą obniżyć Polakom zasiłki na dzieci

Rząd niemiecki ma uchwalić ustawę o „dostosowaniu zasad przyznawania zasiłku na dzieci", który zakłada, że wysokość zasiłku będzie proporcjonalna do kosztów życia w kraju, w którym mieszka dziecko (a więc niższych). Zasiłek zamiast obecnych 192 euro miałby wynosić 96 euro, co pozwoliłoby Niemcom zaoszczędzić 159 mln euro rocznie z budżetu państwa.

Zobacz także: Niemcy rekrutują Polaków. Oferują blisko 9 tys. złotych

Obniżka w największym stopniu dotknie właśnie Polaków, którzy pobierają świadczenie w ok. 87 tys. przypadków na ok. 185 tys. dzieci obcokrajowców z całej Unii. Dotyczy to także w dużej mierze Rumunów, Chorwatów i Bułgarów.

 

Źródło: gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: