SuperBiz wiadomości Niemcy ograniczą zasiłki na dzieci imigrantów? Merkel nie wyklucza

Niemcy ograniczą zasiłki na dzieci imigrantów? Merkel nie wyklucza

21.02.2016, godz. 15:23
Angela Merkel
Angela Merkel foto: EAST NEWS

Już nie tylko polscy i inni imigranci w Wielkiej Brytani mogą się obawiać utraty zasiłków. Z podobnym pomysłem jak premier David Cameron, wyszła kanclerz Niemiec Angela Merkel. - W Niemczech też zajmujemy się problemem nadużyć w korzystaniu ze świadczeń socjalnych - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Niemcy chcą skorzystać z przykładu Wielkiej Brytanii, która negocjuje z Unią Europejską porozumienie ws. ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów UE. Kanclerz przyznała, że Niemcy mogliby skorzystać na doświadczeniach Wielkiej Brytanii.

Sprawdź także: Ciężarówki z Polski wrócą na rosyjskie drogi. Podpisano porozumienie

- W Niemczech też zajmujemy się problemem nadużyć w korzystaniu ze świadczeń socjalnych - powiedziała Merkel w nocy z piątku na sobotę w Brukseli, cytowana przez agencję dpa. Merkel dodaje, że "trzeba się będzie przyjrzeć, jak dopasować wysokość zasiłków na dzieci imigrantów z innych krajów do poziomu kosztów utrzymania w krajach ich pochodzenia".

Niemiecka szefowa rządu stanowczo jednak podkreśliła, że nie ma mowy o całkowitym pozbawieniu imigrantów praw do zasiłków - jak w przypadku Londynu.

Obecnie nawet te dzieci imigrantów, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech, mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego obecnie 184 euro miesięcznie na pierwsze dziecko. Od czwartego dziecka kwota wzrasta do 215 euro. Wśród obcokrajowców z krajów UE najliczniejszą grupę osób pobierających świadczenia na dzieci stanowią Polacy.

 

Źródło: TVN24 BiŚ/PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: