SuperBiz wiadomości Niemcy reagują na ataki na kobiety. Będą przedziały kolejowe tylko dla pań

Niemcy reagują na ataki na kobiety. Będą przedziały kolejowe tylko dla pań

29.03.2016, godz. 14:22
Regiobahn
Regiobahn foto: Materiały prasowe

Dla jednych to przejaw segregacji płciowej, dla innych słuszna odpowiedź na wydarzenia z ostatniego sylwestra, kiedy w kilku niemieckich miastach dochodziło do napaści na kobiety. Chodzi o decyzję jednego z lokalnych niemieckich przewoźników kolejowych, który postanowił wprowadzić w swoich pociągach przedziały zarezerwowane wyłącznie dla pań i dzieci.

Przewoźnik Regiobahn tłumaczy swoją decyzję chęcią zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród pasażerek. Wydzielone przedziały tylko dla kobiet i dzieci będą rozlokowane w wagonach tuż obok przedziałów konduktorskich.

ZOBACZ TEŻ: PKP Intercity wprowadza wagony ciszy

Już teraz w pociągach niemieckiego operatora znajdują się specjalne strefy ciszy, w których nie można korzystać z telefonów komórkowych, a „damskie przedziały” będą się znajdowały w ich sąsiedztwie. Pociągi z wyznaczonymi strefami dla kobiet będzie można spotkać na trasie pomiędzy Lipskiem a Chemnitz w Saksonii.

ZOBACZ TEŻ: Plac zabaw i kino w pociągu? PKP Intercity modernizuje stare wagony

Warto zaznaczyć, że pomysł niemieckiego przewoźnika nie jest oryginalny. W zeszłym roku debata nad wprowadzeniem wydzielonych przedziałów dla pań przetoczyła się przez Wielką Brytanię. Zwolennicy pomysłu argumentowali, że kobiety będą przez to mniej narażone na napaści na tle seksualnym. Pomysł jednak upadł jako krok wstecz na drodze równouprawnienia. Podobne rozwiązania są jednak stosowane m.in. w Japonii, Rosji czy Indiach.

Źródło: dziennik.pl, anglia.today

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: