SuperBiz wiadomości Niemcy wydali 470 mln euro na zasiłki dla dzieci imigrantów z UE. Głównie z Polski

Niemcy wydali 470 mln euro na zasiłki dla dzieci imigrantów z UE. Głównie z Polski

19.12.2016, godz. 12:39
Euro - banknoty
foto: SHUTTERSTOCK

Niemcy w tym roku wydali 470 mln euro na dzieci, które mieszkają w swoich ojczyznach, a jedno z ich rodziców pracuje w Niemczech. Łącznie z niemieckiego budżetu na socjal dla wszystkich niepełnoletnich wydano 32 mld euro. Największą grupę beneficjentów stanowią Polacy, Rumuni, Chorwaci i Czesi.

O gigantycznych wydatkach niemieckiego rządu pisze tabloid "Bild". Gazeta podaje, że od stycznia do grudnia tego roku na zasiłki dla dzieci przeznaczono 32 mld euro, z czego 470 mln euro na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju swego pochodzenia na terenie UE.

Sprawdź również: Bruksela zabierze zasiłki Polakom w krajach UE?

Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że w listopadzie tego roku niemieckie świadczenia wypłacono dla 185 149 dzieci bez niemieckiego obywatelstwa, mieszkających w innym niż Niemcy kraju UE. W listopadzie 2015 roku zasiłki wypłacono dla 120 tys. dzieci, co oznacza wzrost o 54 proc. w ciągu jedenastu miesięcy. Największą grupę beneficjentów stanowią Polacy, Rumuni, Chorwaci i Czesi.

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 r. 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro.

 

Źródło: TVN24 BiŚ, "Bild"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: