SuperBiz wiadomości Niemcy zapłacą imigrantom za powrót do ojczyzny

Niemcy zapłacą imigrantom za powrót do ojczyzny

09.12.2016, godz. 22:21
Imigranci zalewają całą Europę. Fala uchodźców zmierza do Polski
Imigranci zalewają całą Europę. Fala uchodźców zmierza do Polski foto: AP

Niemiecki rząd przygotowuje trzyletni program, którego celem będzie zachęcanie imigrantów do powrotu do swoich ojczyzn - zapowiedział Gerd Mueller, niemiecki minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju. Berlin planuje wydać na ten cel na początek 150 mln euro.

Program ma być skierowanych do uchodźców z Afganistanu, Iraku i kraju bałkańskich, ale skorzystać z niego będą mogli również inni zainteresowani. Niemiecki minister podkreśla, że przed powrotem zostaną oni wyedukowani, przeszkoleni przez odpowiednich instruktorów i objęci wsparciem socjalnym. - Nie będą odbierani, jako ci, którzy przegrali - powiedział minister w wywiadzie dla lokalnych mediów.

Sprawdź koniecznie: Uchodźca z Syrii dostaje w Niemczech 30 tys. euro zasiłku miesięcznie

Na razie nieznane są szczegóły projektu, ale jego roczny koszt szacowany jest na ok. 50 mln euro. Jak wynika z zamówionej przez CDU ekspertyzy firmy doradczej McKinsey, koszt przymusowego wysiedlenia z Niemiec jednego imigranta ocenia się na 1,5 tys. euro. Dobrowolny wyjazd to koszt dla budżetu rzędu 700 euro.

Zobacz też: Niemcy ograniczają zasiłki dla Polaków. Na socjal poczekasz 5 lat

W ubiegłym roku w Niemczech złożono prawie milion wniosków o azyl. Pomimo, że napływ uchodźców do Europy nieco ustał, to na niedawnej konwencji rządzącej CDU kanclerz Angela Merkel podkreśliła potrzebę mocniejszej integracji przybyszów i konieczność poszanowania przez nich wartości europejskich - zapowiedziano m.in. zakaz noszenia burek w Niemczech w szkołach publicznych, na uniwersytetach, w sądach i urzędach publicznych.

 

Źródło: next.gazeta.pl

Uchodźca z Syrii dostaje w Niemczech 30 tys. euro zasiłku miesięcznieUchodźca z Syrii dostaje w Niemczech 30 tys. euro zasiłku miesięcznie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: