Angela Merkel

i

Autor: AP Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Niemcy znów podnoszą płacę minimalną

2016-10-28 13:13

Niemiecki rząd wprowadził godzinową płacę minimalna w zeszłym roku, a już podnosi jej poziom. Gabinet Angeli Merkel zdecydował, że od 1 stycznia 2017 roku z 8,50 euro obecnie wzrośnie ona do 8,84 euro za godzinę, choć związkowcy domagali się stawki 9 euro.

Płaca minimalna obowiązuje od stycznia 2015 roku. Powołana na podstawie ustawy komisja, do której należą też niezależni eksperci, bada co dwa lata, czy zasadne jest podniesienie stawki minimalnej.

Zobacz również: Polak zarabia cztery razy mniej niż Niemiec. Płaca minimalna w Polsce na tle UE [INFOGRAFIKA]

Punktem orientacyjnym dla komisji jest indeks Federalnego Urzędu Statystycznego, uwzględniający zawierane w Niemczech układy zbiorowe.

Szef związku zawodowego pracowników sektora publicznego Verdi, Frank Bsirske, uważa podwyżkę za niewystarczającą. Związkowcy domagali się zaokrąglenia stawki do 9 euro.

Niektóre grupy zawodowe, w tym dostawcy gazet, pracownicy branży mięsnej i rolnej oraz zatrudnieni w przemyśle tekstylnym we wschodnich Niemczech, nie są na razie objęci systemem płacy minimalnej. Od 2018 roku zostaną zlikwidowane wszystkie wyjątki.

Sprawdź też: Niemcy to raj na uchodźców. Mogą tam otrzymać do 1000 euro

Wprowadzenie płacy minimalnej było jednym z głównych haseł SPD w kampanii przed wyborami do parlamentu jesienią 2013 roku. Po utworzeniu koalicyjnego rządu CDU/CSU-SPD kanclerz Angeli Merkel, socjaldemokraci przeforsowali ten projekt pomimo sprzeciwu chadeków, którzy obawiali się niekorzystnego wpływu płacy minimalnej na rynek pracy.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze