SuperBiz wiadomości To niesamowite! Turystka znalazła przypadkiem bezcenną monetę

To niesamowite! Turystka znalazła przypadkiem bezcenną monetę

19.03.2016, godz. 06:00
Znalezisko Laurie Rimon
foto: SE/Reuters

Laurie Rimon – od 2 marca br. to bardzo gorące nazwisko w świecie archeologii. Należy bowiem do turystki, która podczas wycieczki w Galilei dokonała naprawdę niezwykłego odkrycia. Zupełnie przypadkowo znalazła złotą monetę z czasów Imperium Rzymskiego. Największe emocje wzbudza fakt, że znalezisko to jest niezwykle rzadkie – do czasu jego dokonania naukowcy myśleli, że do naszych czasów zachowała się tylko jedna tego typu moneta. Trudno nawet oszacować jej wartość, jest po prostu bezcenna!

Rimon jest Amerykanką, ale na co dzień mieszka w jednym z izraelskich kibuców. 2 marca wybrała się na wycieczkę po górach Galilei. Podczas wędrówki jej uwagę zwrócił złoty blask który dostrzegła między skałami. - W pierwszej chwili pomyślałam, że to część jakiejś zabawki – wspomina turystka. Ciekawość sprawiła, że postanowiła wygrzebać interesujący ją przedmiot. Kiedy zobaczyła, co udało jej się znaleźć, była w niemałym szoku.

ZOBACZ TEŻ: Dzień św. Patryka. Ile kosztują najdroższe piwa świata?

Trzymała bowiem złota monetę, wyglądającą na niezwykle starą i cenną. Rimon opowiada, że od razu pokazała monetę przewodnikowi wycieczki. - Kiedy ją zobaczył, ugięły się pod nim kolana – opowiada znalazczyni, która jeszcze tego samego dnia zaniosła cenny przedmiot do biura izraelskiego odpowiednika naszego generalnego konserwatora zabytków.

Tam stwierdzono, że moneta jest bezcenna! Okazało się, że ma ok. 2 tys. lat i pochodzi z czasów cesarza Trajana, a przedstawia jednego z jego poprzedników – Oktawiana Augusta. Naukowcy nie mają pojęcia, jakim cudem mogła znaleźć się w Galilei. Są jednak zgodni – moneta jest absolutnie wyjątkowa. Nie dość, że można powiedzieć, iż już za czasów Imperium Rzymskiego miała wartość kolekcjonerską, bo pochodziła ze specjalnej serii poświęconej byłym władcom Rzymu, to jeszcze jej nominalna wartość już wtedy była bardzo wysoka.

ZOBACZ TEŻ: Praca marzeń w USA. Obowiązki? Picie piwa i podróżowanie. Pensja – 12 tys. dolarów!

Dziś na wartość znaleziska ma wpływ fakt, że to druga taka moneta znaleziona w historii. Pierwsza jest obecnie eksponowana w British Museum w Londynie. Znalezisko Rimon również będzie wystawione - w jednym z izraelskich muzeów. Znalazczyni będzie musiała się zadowolić specjalnym certyfikatem potwierdzającym, iż dokonała niesamowitego odkrycia i podziękowaniem władz Izraela.

Źródło: huffingtonpost.com

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: