SuperBiz wiadomości Niezwykłe monety NBP na 200-lecie SGGW [ZDJĘCIA]

Niezwykłe monety NBP na 200-lecie SGGW [ZDJĘCIA]

04.05.2016, godz. 11:41
Monety SGGW
Monety SGGW foto: NBP

Z okazji 200-lecia założenia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Narodowy Bank Polskie wypuścił do obiegu dwie okolicznościowe monety - złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę. W ten sposób NBP uczcił rocznicę powstania największej i najstarszej uczelni przyrodniczej w Polsce.

Jej początki sięgają 1816 roku, kiedy powołano Instytut Agronomiczny skierowany do przyszłych zarządców ziemskich i wykwalifikowanych robotników. – Był czwartą tego typu uczelnią w Europie – podkreśla prof. Andrzej Radecki, wykładowca. W latach 1816-1830 studiowały tam 122 osoby, w 1918 – 460 a w 1939 r. -1,4 tys. – Dzisiejsza SGGW to doskonale wyposażony, dynamicznie się rozwijający ośrodek naukowo-badawczy o uznanej pozycji w kraju i za granicą. Obecnie na 13 wydziałach kształci się 25 tys. studentów i doktorantów, a wypracowywane przez naukowców SGGW rozwiązania unowocześniają przemysł i rolnictwo. – dodaje profesor.

Zobacz koniecznie: Okolicznościowa moneta 10 zł z okazji otwarcia Centrum Pieniądza NBP [WIDEO]

Wizerunki monet zaprojektował Sebastian Mikołajczak. Rewers srebrnej monety przedstawia logo obchodów rocznicy powstania uczelni. Dodatkowym elementem jest zarys Pałacu Ursynowskiego (obecnej siedziby) oraz budynek przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie odwołujący się do historii uczelni. Awers to godło Rzeczpospolitej otoczone przez pierścienie symbolizujące dwustuletnią historię szkoły – warto dodać, że pierścienie te zostały pokryte farbą fluorescencyjną, zastosowaną po raz pierwszy na monecie kolekcjonerskiej NBP, którą naniesiono metodą tampondruku.

Rewers złotej monety obrazuje historyczne godło SGGW oraz zarys Pałacu Ursynowskiego wraz z gwiazdami nad orłem trzymającym gałązkę oliwną i palmę akademicką. Na awersie tej monety umieszczono kłosy zbóż przypominające swym kształtem Pałac Ursynowski. Więcej informacji na temat monet oraz uczelni można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

Sprawdź również: Koniec finansowych tajemnic. NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

Monety znajdą się w sprzedaży w środę 4 maja. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 125 zł, a złotej dwustuzłotówki 2800 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

 

Źródło: prnews.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: