SuperBiz wiadomości Niższy CIT daje oszczędności rzędu 57 zł miesięcznie. To dużo, czy mało? [SONDA]

Niższy CIT daje oszczędności rzędu 57 zł miesięcznie. To dużo, czy mało? [SONDA]

22.06.2016, godz. 11:16
BIZNES FIRMA SPOTKANIE ZEBRANIE
foto: SHUTTERSTOCK

CIT będzie niższy, ale stawka 15 proc. obejmie tylko nielicznych. Na zmianie skorzystają mikrusy, których jest niespełna 400 tysięcy. 92 proc. płatników CIT w dalszym ciągu będzie rozliczać się według wyższych stawek.

Ustawa dotyczy tylko mikro i małych firm, a według MF wśród nich zaledwie 393 tys. płaci CIT. Z danych ZUS wynika, że w 2014 r. sektor małych i średnich przedsiębiorstw obejmował ok. 1,8 mln podmiotów, ale mikro i małe firmy rozliczające się według CIT stanowiły zaledwie 8 proc. tej grupy. Tak więc zmiany, które przyjął polski rząd, tak naprawdę odczuje niecałe 400 tys. Polaków – utrzymuje Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan policzył, że po zmniejszeniu stawki CIT z 19 do 15 proc. przecięta wartość podatku wyniesie 690 zł w skali roku, co daje 57 zł miesięcznie. Zdaniem Konfederacji ta kwota to za mało, żeby zwiększyć przedsiębiorczość Polaków w dłuższej perspektywie czasu i nie tędy droga do aktywizacji młodych biznesmenów oraz właścicieli firm. A jak wy uważacie?

Przeczytaj również: Rząd zmniejszy CIT dla małych firm do 15 proc.!

Konfederacja Lewiatan krytykuje również fakt zablokowania aż na dwa lata możliwości przejścia na niższą stawkę CIT wielu płatnikom, którzy zmienili formę prawną. Dostępu do niższej stawki CIT nie mają spółki, które powstały „w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, spółki niebędącej osobą prawną (...) w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym". Dodatkowo spółki kapitałowe i komandytowo-akcyjne po przekształceniu muszą płacić podwójny podatek (CIT i od dywidendy), co można wliczyć w koszty uzyskania przychodów, ale wymaga też prowadzenia pełnej księgowości.

Może cię zainteresować: Skandal. 86 proc. niepełnosprawnych pracowników to sprzątaczki i ochroniarze

Konfederacja Lewiatan utrzymuje, że główną bolączką mikroprzedsiębiorstw nie jest zbyt wysoki CIT. Największe kłopoty osobom raczkującym na rynku przysparza „pozyskanie kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji (...) Bowiem w żaden sposób te 57 zł miesięcznie nie jest szansą, aby „w perspektywie długookresowej działanie to (mogło) wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych" – konkluduje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka w Konfederacji Lewiatan. Zamiast tego dziennikarka Forbes sugeruje, żeby porozmawiać z małymi firmami i zapytać je, czego potrzebują najbardziej.

Jak podaje Lewiatan, wśród mały podatników, których obejmie ustawa, aktywnie działający przedsiębiorcy stanowią ok. 135 tysięcy. Pozostali płatnicy, blisko 260 tys. osób to takie podmioty, jak spółdzielnie, fundacje czy stowarzyszenia.

Źródło: mat. prasowe, Konfederacja Lewiatan

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: