SuperBiz wiadomości Niższy VAT na piwo. Czesi zapłacą mniej za złoty trunek

Niższy VAT na piwo. Czesi zapłacą mniej za złoty trunek

05.02.2016, godz. 11:29
piwo, Bayside Brewery, browar
piwo, Bayside Brewery, browar foto: Dreamstime

Decyzje o obniżaniu podatków zawsze cieszą obywateli. W tym przypadku podwójnie, gdyż dotyczą narodowego napoju naszych południowych sąsiadów. Czeskie Ministerstwo Finansów postanowiło obniżyć podatek VAT na piwo beczkowe o ponad połowę - z 21 proc. do 10 proc. To zdecydowanie niższa stawka niż w Polsce.

- Nie jest to populistyczna propozycja. Ma ona sens - powiedział Andrej Babisz, szef resortu finansów w Czechach. Dodał, że celem takiego kroku jest złagodzenie stanowiska opozycji w kwestii obowiązkowej elektronicznej rejestracji sprzedaży produktów, nad czym debatuje obecnie parlament.

Zobacz koniecznie: Jest rekompensata dla lidera "Wolnych Konopi". Aż 1 tys. zł za dzień aresztu

Nie wszyscy jednak w trójpartyjnym rządzie, w skład którego wchodzą Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) kierowana przez premiera Bohuslava Sobotkę, ugrupowanie ANO 2011 pod przywództwem Babisza oraz Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL), zgadzają się na propozycję ministra finansów.

Zdaniem Sobotki obniżenie podatku VAT na piwo stoi w sprzeczności ze strategią rządu mającą na celu obniżenie konsumpcji alkoholu. CzSSD wolałaby obniżyć podatek na podstawowe produkty żywnościowe.

Przypomnijmy, że w Polsce stawka VAT - nie tylko na piwo, ale większość produktów spożywczych, wynosi aż 23 proc.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: