SuperBiz wiadomości Nocne prace nad budżetem. Dziś dalsze głosowania w Sejmie

Nocne prace nad budżetem. Dziś dalsze głosowania w Sejmie

29.01.2016, godz. 14:27
Inauguracja Sejmu, nowy Sejm.
foto: Super Express

Posłowie pracują nad 300 poprawkami do budżetu. W nocy z czwartku na piątek żadna z 60 propozycji nie została przegłosowania. Po nocnych głosowaniach parlamentarzyści wrócą do projektu budżetu dziś wieczorem. Wiadomo już jednak, że politycy PiS zrezygnowali z pomysłu przeznaczenia 20 mln zł na uczelnię o. Tadeusza Rydzyka ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsze głosowania nad poprawkami do budżetu (łącznie jest ich ponad 300) trwały w czwartek od godz. 23.30 do 1:30 w nocy. Prace kontynuowano od 9 rano w piątek. Dotychczas z 60 rozpatrywanych propozycji ani jedna nie została przyjęta. Na piątkowy wieczór zaplanowano dalsze posiedzenie posłów.

Sprawdź koniecznie: Projekt "500 zł na dziecko" przyjęty. Są pieniądze, terminy bez zmian

Uznania większości parlamentarzystów nie znalazł m.in. wniosek PO dotyczący zwiększenia o 5 mld zł dochodów budżetu z tytułu wpłaty z zysku NBP na pokrycie deficytu budżetowego. Podobny los spotkał propozycję klubu Kukiz'15 mówią o zwiększeniu wpływów budżetowych o 440 mln zł z tytułu nowego podatku od reklamy radiowo-telewizyjnej, który miałby zastąpić abonament RTV.

Dużo zamieszania wzbudziła też propozycja posłów ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego o przekazaniu aż 20 mln zł prywatnej uczelni o. Tadeusza Rydzyka z pieniędzy Ministerstwa Kultury. Poprawkę pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych, a suma ta początkowo miała być przeznaczona na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Ostatecznie kontrowersyjna poprawka została wycofana z głosowania.

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: