SuperBiz wiadomości Nowa kwota wolna od podatku: kto na niej zyska, kto straci

Nowa kwota wolna od podatku: kto na niej zyska, kto straci

28.11.2016, godz. 14:39
podatki
foto: dreamstime

Zaledwie trzy dni mają Senat, Sejm i Prezydent na uchwalenie i podpisane nowych przepisów dotyczących nowej kwoty wolnej od podatku. Na dodatek w tym czasie muszą one jeszcze zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw. Początek tego maratonu dziś (28.11.) w Senacie. Czy i kto na tym w ogóle zyska?

Wprowadzenia do przepisów podatkowych nowej kwoty wolnej od podatku zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki niecały tydzień temu. Szkopuł w tym, że zmiana ta ma zostać dodana do przepisów, które już zostały uchwalone przez Sejm i trafiła do Senatu. Dlatego wyścig z czasem zaczyna się w Senacie.

Zobacz koniecznie: Kwota wolna od podatku. Prezydent Duda liczy, że PiS spełni obietnicę wyborczą w ciągu kilku lat

Skąd wziął się ten pośpiech? Przepisy prawa mówią, że zmiany w podatkach, które mają obowiązywać od początku danego roku powinny zostać ogłoszone co najmniej miesiąc wcześniej. W przeciwnym przypadku może je zakwestionować Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z medialnymi zapowiedziami wicepremiera Morawieckiego, dzięki  wprowadzeniu nowej kwoty wolnej od podatku nastąpić ma większe zróżnicowanie między tym, jaką daninę płacą państwu osoby najbiedniejsze, a tym, jakie podatki płacą ci, którzy zarabiają dużo albo bardzo dużo. Stanie się to dzięki temu, że kwota wolna będzie zmieniać się w zależności od dochodów. Im wyższy dochód, tym kwota nie podlegająca opodatkowaniu będzie niższa, aż w końcu zmaleje do zera. Jej poziom poziom wyjściowy wynosić ma 6,6 tys. zł (w tej chwili wynosi 3091 zł).Jak to będzie wyglądało w szczegółach?

1. Osoby o najniższych dochodach, które nie zapłacą podatku.
W tej chwili do tej grupy należą ci, których roczny dochód nie przekracza 3091 zł brutto.
W 2017 stawka ta zostanie podniesiona do poziomu 6600 zł.

2. Osoby, których dochody wynoszą od 6600 do 11000 zł rocznie
W ich przypadku kwota wolna również będzie wyższa w porównaniu do tego, jak jest obecnie. Dzięki temu również ta grupa zapłaci niższy podatek.

3. Osoby o rocznych dochodach na poziomie od 11 000 zł do 85 528 zł.  Kwota roczna pozostanie na poziomie 3091 zł rocznie.
4. Osoby o rocznych dochodach od 85 528 zł do 127 tys. zł. Dla nich kwota wolna od podatku zmniejszy się. To oznacza, że będą płacić wyższe podatki.5. Osób, których roczny dochód nie przekroczy 127 000 zł kwota wolna nie będzie obowiązywała.

Co jeszcze warto wiedzieć wiedzieć o nowej kwocie wolnej od podatku?
- Osoby zarabiające w skali roku roku do 6,6 tys. zł miesięcznie dostają 550 zł. Mniej więcej na tym samym poziomie w Polsce określone jest minimum egzystencji, czyli kwota poniżej kórej mamy do czynienia ze skrajnym ubóstwem.
- W Polsce kwota wolna od podatku wynosić ma 6,6 tys. zł miesięcznie. Dla porównania, w Wielkiej Brytani - na której wicepremier Mateusz Morawiecki chce się wzorować, w roku podatkowym 2016/2017 jej wysokości została ustalona na poziomie 11 tys. funtów. To ok. 57 tys. zł.
-
Z wyliczeń "Rzeczpospolitej" wynika, że najbogatsi oddadzą fiskusowi 566 zł rocznie więcej niż dzisiaj.
- Kwota wolna dla parlamentarzystów wynosi ponad 27 tys. zł rocznie.

MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: