SuperBiz wiadomości Nowa lista leków refundowanych. Ważna od 1 marca

Nowa lista leków refundowanych. Ważna od 1 marca

01.03.2017, godz. 11:29
Nowa lista leków refundowanych
foto: SHUTTERSTOCK

1 marca zaczęła obowiązywać poszerzona lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 69 nowych produktów leczniczych. Na zmianach skorzystają m.in. osoby, które leczą się na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i reumatyzm.

Na listę apteczną trafią m.in. preparaty stosowane przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W niższej cenie będzie można nabyć: Spiolto Respimat, Ultibro Breezhaler i Anoro. Program rozszerzono o niektóre osoby leczące się na reumatyzm. W sytuacji grożącej kalectwem lub utratą życia będą one mogły zostać zakwalifikowane do leczenia biologicznego z refundacją nawet, jeżeli nie spełnią wszystkich kryteriów programu (pod warunkiem, że podczas leczenia zastosowano się do obowiązujących rekomendacji i nie wykraczano poza obecny stan wiedzy medycznej). Został również znacznie rozbudowany wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, załącznik do listy refundacyjnej. Od 1 marca będzie on zawierał nie 1167, ale już 1264 leków.

Zobacz także: Leki znikną ze sklepów [LISTA]

Łącznie na liście leków refundowanych znalazło się 69 nowych produktów leczniczych: 59 takich produktów wraz z jednym wyrobem medycznym wciągnięto na listę apteczną, kolejne sześć dodano do katalogu chemioterapii, a dodatkowe trzy – do programów lekowych. 30 leków zniknęło z listy.

Korzystną zmianą są niższe ceny dla pacjentów. Wykupując 266 refundowanych leków na receptę, zapłacimy mniej niż dotychczas. W najlepszym przypadku cena poszła w dół o 76,84 zł, a najgorszym – o 1 grosz. Niestety 341 medykamentów podrożało (od 1 gr do 33,90 złotych). W przypadku 64 leków z listy aptecznej obniżki objęły urzędowe ceny zbytu (od 130,68 zł do 2 gr), ceny pięciu tego typu leków podniesiono. Od 1 marca zostaną również obniżone ceny detaliczne brutto 476 produktów. Obniżki wyniosą od 138,93 zł do 1 grosza. Dla 82 leków ceny detaliczne brutto wzrosną (od 1 gr do 364,28 złotego).

Przeczytaj również: Polacy chcą bezpłatnych leków dla seniorów [SONDAŻ]

Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne zmiany. Między innymi planuje wprowadzić inne kryteria kwalifikacji do leczenia takich chorób, jak pierwotne niedobory odporności u dzieci, łuszczycowe zapalenie stawów o przebiegu agresywnym, reumatoidalne zapaleni stawów czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym. Doprecyzowano również, kiedy osobom z zapaleniem mózgu z przeciwciałami przeciw antygenom neuronalnym i chorobą Devica będzie przysługiwało przetoczenie immunoglobulin. Na innych zasadach mają też być realizowane programy leczenia czerniaka skóry czy wrodzonego zespołu autozapalnego.

Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2017 r. można znaleźć w załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia na stronie mz.gov.pl oraz bip.mz.gov.pl.

Oprac. na podst. mz.gov.pl, bip.mz.gov.pl, medonet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: