SuperBiz wiadomości Nowa składka zdrowotna dla małych firm. 18 zł zamiast 300!

Nowa składka zdrowotna dla małych firm. 18 zł zamiast 300!

18.04.2017, godz. 13:40
ZUS upraszcza procedury
foto: EAST NEWS

Ministerstwo Rozwoju planuje podjąć kolejny krok na drodze ułatwień dla najmniejszych firm. Chce, by nie tylko zniknęły zryczałtowane kwoty ZUS-owskich składek takich jak te na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz Fundusz Pracy, ale także podobna forma składki zdrowotnej. Resort Morawieckiego zapowiada w tej sprawie negocjacje z Ministerstwem Zdrowia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie właściciele działalności gospodarczej płacą zryczałtowaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez względu na zarobki swojej firmy. Składka ta wynosi ok. 300 zł. Poz mianach proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju mogłaby ona spaść zaledwie do 18 zł (w przypadku niskiego miesięcznego przychodu wynoszącego 200 zł).

ZOBACZ TEŻ: Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą na ZUS. Zobacz, ile [INFOGRAFIKA]

„DGP” wskazuje, że składka zdrowotna miałaby być wyliczana podobnie jak składki społeczne, których wysokość również ma być ustalona w oparciu o faktycznie osiągany przychód firmy. Urzędnicy liczą na to, że zmiana opłaci się nie tylko przedsiębiorcom, ale i państwu. Z budżetu są bowiem pokrywane składki zdrowotne osób bezrobotnych, które często działają w szarej strefie. Zaoferowanie im bardziej korzystnych przepisów może ich skłonić do zalegalizowania swojej działalności i płacenia podatków.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: