SuperBiz wiadomości Nowe auta wciąż będą dobrem luksusowym. Sejm przeciwko zniesieniu akcyzy

Nowe auta wciąż będą dobrem luksusowym. Sejm przeciwko zniesieniu akcyzy

24.03.2017, godz. 18:16
autostrada
foto: Super Express

Nowe auto jest wciąż traktowane w naszym kraju jak dobro luksusowe. Dlatego też, kupując samochód, musimy płacić akcyzę. Zmiany tego stanu rzeczy chcieli posłowie klubu Kukiz'15. Ich ustawa przepadła jednak w pierwszym czytaniu.

Posłowie zdecydowali: nowe samochody wciąż będą obciążone podatkiem akcyzowym. Sejmowa większość zagłosowała za wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji Kukiz’15 już w pierwszym czytaniu. Posłowie Pawła Kukiza zaproponowali, by z nieść akcyzę, co miałoby pobudzić Polaków do zakupów nowych aut. Koledzy z klubu PiS wskazywali jednak, że z podatku zrezygnować nie można, gdyż rocznie daje on aż 1,5 mld zł wpływów do budżetu.

ZOBACZ TEŻ: Ile na pełny bak pracuje Polak, a ile Niemiec?

Posłowie PO podkreślali, że ustawa przygotowana przez Kukiz’15 zawiera poważne błędy – np. można ją interpretować tak, że chodzi o zniesienie akcyzy w ogóle, a nie tylko na samochody, a to wiązałoby się z 20-proc. spadkiem wpływów do budżetu. Według PSL propozycja posłów Kukiza jest warta zauważenia, ale nie w proponowanym przez nich kształcie. Za odrzuceniem projektu głosowało 228 posłów, 208 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Źródło: wnp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: