SuperBiz wiadomości Nowe dowody osobiste dla 31 mln Polaków. Zobacz, od kiedy

Nowe dowody osobiste dla 31 mln Polaków. Zobacz, od kiedy

27.03.2017, godz. 15:30
Nowy dowód osobisty
foto: MSWiA

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli chipem oraz dokumenty na komórkę będą wydawane od 2019 r. – powiedziała w rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Otrzyma je 31 mln Polaków.

Polska otrzymała dotację z Unii Europejskiej na wprowadzenie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Możemy ją jednak stracić, jeśli wydawanie nowych dokumentów nie rozpocznie się do 31 marca 2019 r. Według zapowiedzi minister cyfryzacji, powinniśmy wyrobić się w podanym terminie, mimo że przygotowanie nowych dowodów osobistych wymaga czasu i uruchomienia całego procesu.

Sprawdź także: Zobacz, jak Twoje życie zmieni się z nowym e-dowodem

– Nowy dowód osobisty trzeba zaprojektować, kupić chipy, zaprogramować je, spersonalizować. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, która będzie wykonawcą, musi przygotować park maszynowy – podkreślała w rozmowie PortalSamorzadowy.pl minister Streżyńska.

Dowód w komórce już od lipca
Wersja dowodu osobistego na telefon komórkowy będzie zaś dostępna pilotażowo w Ełku i Łodzi od maja, zaś w pozostałych miastach od lipca. Jak podkreśliła szefowa resortu cyfryzacji, idea mobilnych dowodów osobistych spotkała się z akceptacją Polaków – pozytywnie oceniło ją 60 proc. obywateli.

Czytaj też: Jest już ostateczna koncepcja e-dowodu. Do użycia trafią za rok

W telefonie czy w portfelu?
W rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl Strężyńska tłumaczyła, że dowód z warstwą elektroniczną i dowód osobisty w telefonie komórkowym uzupełniają się. Pierwsze rozwiązanie dedykowane jest osobom, które wolą swoje dokumenty mieć fizycznie przy sobie, zaś drugie dla tych, dla których stanowi to problem.
Przypomnijmy, że prace nad przygotowaniem dowodów osobistych z czipem trwają w Polsce już siedem lat.

Źródło: PortalSamorzadowy.pl, gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: