SuperBiz wiadomości Nowe kierunki studiów. Czym uczelnie kuszą młodzież?

Nowe kierunki studiów. Czym uczelnie kuszą młodzież?

16.07.2016, godz. 18:05
Nowe kierunki studiów
Nowe kierunki studiów foto: SHUTTERSTOCK

Tworzenie nowych kierunków studiów to dla uczelni sposób na przyciągnięcie potencjalnych kandydatów,  ale nie tylko. W ten sposób chcą one również pokazać, że spełniają jedno z zasadniczych wymagań, które są im dziś stawiane – przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy. Nie inaczej jest podczas tegorocznej rekrutacji.

Na otwieranie nowych kierunków (albo przynajmniej nowych specjalizacji) co roku decydują się niemal wszystkie uczelnie. Obejmuje ono zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych. Krótki przegląd nowości tegorocznej rekrutacji wystarczy, by stwierdzić, że nasze uczelnie stawiają coraz większy nacisk na interdyscyplinarność i tworzą kierunki, których absolwenci powinni zdobyć wiedzę z różnych, często pozornie odległych dziedzin wiedzy. W niektórych przypadkach objawia się to nawet tym, że jeden kierunek ma być prowadzony na dwóch, a nawet trzech różnych uczelniach.

Czytaj również: We Wrocławiu można studiować piwowarstwo [KIERUNKI STUDIÓW]

Tak jest w przypadku Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, które tej jesieni chcą uruchomić kierunek nazwany „rewitalizacja miast (studia II stopnia).  Jego studenci mają uczyć się wszechstronnego i kompleksowego podejścia do rewitalizacji. W programie znalazły się zarówno zagadnienia związane z urbanistyką, jak i ekonomiczne, społeczne i kulturowe.

Obietnicą wyposażenia w różnorodne, często pozornie odległe kompetencje stara się także przyciągnąć kandydatów Uniwersytet Gdański. W ofercie uczelni na rok akademicki 2016/2017 znalazł się kierunek biznes chemiczny – to studia o profilu menażersko-inżynierskim, trwające 3,5 roku. Jego studenci zdobywać mają wiedzę typowo inżynierską z zakresu chemii, ale także kompetencje z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem.

Zobacz także: Ministerstwo Rozwoju na odsiecz start upom

Wspólnym projektem aż trzech uczelni jest kierunek technologie kosmiczne i satelitarne (studia II stopnia), który wspólne chcą prowadzić Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni. Ma on zostać uruchomiony w semestrze letnim.  – Kierunek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich. Nasz region ma szansę stać się liderem w rozwoju narodowego programu kosmicznego  –  obecnie w województwie pomorskim działa 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego – czytamy w opisie na stronie uczelni.

Program studiów będzie miał charakter interdyscyplinarny i będzie łączyć ze sobą treści przedmiotów podstawowych, takich jak np. matematyka, fizyka czy mechanika z wiedzą specjalistyczną z zakresu nawigacji satelitarnej, teledetekcji, komunikacji satelitarnej, robotyki  i mechatroniki satelitarnej, analizy i przetwarzania danych przestrzennych.

Czytaj: Otwórz sklep internetowych. Dobry pomysł na własny biznes

Interdyscyplinarność to również słowo,  które pojawia się w opisie kierunku „analiza i kreowanie trendów”, który od nowego roku akademickiego chce uruchomić Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Co kryje się pod tą nazwą? Na stronie uczelni czytamy, że to „wynik wspólnej inicjatywy trzech wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Nauk Społecznych.”

Wiedza, którą zdobywać mają studenci pochodzić ma z takich dyscyplin jak filozofia, socjologia, informatologia, ekonomia.  UWM tłumaczy, że to kierunek dla osób, które  w przyszłości chcą pracować np. jako analitycy, planiści, copywriterzy. Wskazuje również na zawody przyszłości takie jak trendsetter, trendwatcher czy coolhunter.

Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe (studia I stopnia)  to kolei jedna z nowości na Uniwersytecie Warszawskim. W ciągu trzech lat jego studenci mają uczyć się chemii fizycznej, nieorganicznej, organicznej, krystalografii i podstaw chemii teoretycznej. W programie znalazły się także informacje na temat tego, jak zarządzać pracą laboratorium.

UW wskazuje, że absolwenci tego kierunku będą mogli pracować w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, technologii chemicznej jako specjaliści w dziedzinach takich jak: analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów itp.

Zobacz: "Finansowy ninja" zarobił już setki tysięcy złotych!

Sporo nowości ma w swojej tegorocznej ofercie Uniwersytet Jagielloński. Dotyczą one zarówno studiów prowadzonych w języku polskim, jak i angielskim. W przypadku tych drugich ciekawą opcją są na przykład studia azjatyckie o specjalności „Asia-Europe Relations: Exploring Business Opportunities” prowadzone w formule studiów niestacjonarnych. Kierunek, na którym zdobyć będzie można wiedzę dotyczącą Dalekiego Wschodu ma być prowadzony również w języku polskim (studia II stopnia, niestacjonarne).

Innym przykładem tegorocznej rekrutacyjnej nowości są studia z zakresu architektury informacji, które znaleźliśmy w ofercie UMCS (studia I stopnia). W ich programie znajdują się takie przedmioty jak: architektura baz danych, edukacja informacyjna, ekologia informacji, informetria, webometria, bibliometria itd. To propozycja dla tych, którzy w przyszłości chcą pracować w takich zawodach jak projektant baz danych, ale także bibliotekarz czy księgarz.

Może Cię zainteresować: Polak, Chińczyk, dwa bratanki… Prezydenci Polski i Chin podpisali ważny dokument

Osoby, które chciałyby rozpocząć studia na którymkolwiek z nowych kierunków oferowanych przez uczelnie mają jeszcze na to spore szanse – z kilku powodów. Najważniejszym jest… niż demograficzny. Zarówno w przypadku studiów pierwszego, jaki drugiego stopnia wiele uczelni prowadzi rekrutację niemal do ostatniej chwieli, czyli do momentu rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Z pewnością nie na każdym kierunku znajdą się wolne miejsca, zawsze jednak warto pytać i próbować.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: