SuperBiz wiadomości NBP wypuszcza nowe monety kolekcjonerskie z okazji Święta Niepodległości [GALERIA]

NBP wypuszcza nowe monety kolekcjonerskie z okazji Święta Niepodległości [GALERIA]

09.11.2016, godz. 17:22
Monety okolicznościowe - Józef Haller
foto: NBP

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie – złotą i srebrną – upamiętniające generała Józefa Hallera. To kolejne monety z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

– Koleje losu Józefa Hallera pokazywały zawiłość dróg prowadzących Polaków do niepodległości. Bez niego nie powstałaby ochotnicza armia we Francji, która walczyła później w Polsce przeciwko Ukraińcom w Galicji Wschodniej w 1919 r. oraz bolszewikom w 1920 r. – podkreśla historyk prof. Andrzej Chojnowski. To generał, który jako dowódca Frontu Pomorskiego dokonał w Pucku aktu symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Rewers monety złotej przedstawia portret generała Józefa Hallera, w mundurze i czapce wojskowej. Awers to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w tle rozchodzącej się płaszczyzny. Na rewersie monety srebrnej umieszczono portret generała, a na tle stylizowanej flagi Polski jego imię i nazwisko. Awers to ponownie wizerunek orła (znany z godła RP) oraz stylizowana flaga Polski. Obydwie wprowadzono do obiegu 8 listopada. Srebrna, o nominale 10 zł kosztuje 130 zł, natomiast złota o nominale 100 zł dostępna jest w cenie 1650 zł.

Może Cię zainteresować: NBP odkrywa Polskę. Jest nowa 5-złotówka

Monety upamiętniające Józefa Hallera są kolejnymi z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Pierwsze z nich ukazały się rok temu i przedstawiały Józefa Piłsudskiego. NBP planuje jeszcze dwie emisje, których zwieńczeniem będą monety wydane w 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Monety srebrne – zestawione ze sobą – będą tworzyły artystyczną całość.

NBP tłumaczy, że emisja monet kolekcjonerskich to okazja do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejne Bank planuje wypuścić 7 grudnia – wtedy do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające Aleksandra Jagiellończyka (z serii „Skarby Stanisława Augusta”) oraz szeląg, talar Stefana Batorego (seria „Historia monety polskiej”). Monety będzie można kupić w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: