SuperBiz wiadomości Nowe przepisy nie tylko dla młodych kierowców. Sprawdź, co zmieni się od stycznia

Nowe przepisy nie tylko dla młodych kierowców. Sprawdź, co zmieni się od stycznia

17.09.2015, godz. 12:10
egzamin na prawo jazdy
egzamin na prawo jazdy foto: Super Express

Od 4 stycznia przyszłego roku zmiany czekają nie tylko tych, którzy dopiero otrzymają prawo jazdy - nowe przepisy obejmą też doświadczonych kierowców. Choć ogólnie prawo zostanie zaostrzone, szykuje się też jedna pozytywna dla prowadzących pojazdy zmiana.

Przyszli kierowcy w całym kraju wpadli w popłoch i wielu z nich stara się zdążyć ze zrobieniem prawka przed 4 stycznia – jeśli się nie wyrobią, obejmą ich nowe, zaostrzone przepisy.

ZOBACZ TEŻ: Tych przepisów chcą uniknąć przyszli kierowcy

Jednak nie tylko oni muszą na powrót zapoznać się z prawem. Zmiany czekają wszystkich prowadzących. A chodzi tu o naliczanie punktów karnych, a raczej o ich „zbijanie”. Do tej pory kierowcy, którzy chcieli się ich pozbyć z konta, mogli raz na pół roku wziąć udział w szkoleniu reedukacyjnym, co wiązało się ze zdjęciem z nich sześciu punktów. Szkolenie takie kosztowało 300 zł i trwało sześć godzin.

Koniec z kasowaniem punktów

Od stycznia przepisy zezwalające na organizację takich szkoleń odchodzą w niepamięć. Nie będzie można zbijać punktów, a kierowca, który przekroczy ich dozwoloną liczbę (24), będzie musiał wziąć udział w 28-godzinnym kursie reedukacyjnym, który będzie kosztował 500 zł. Wtedy stan jego konta się wyzeruje, ale kierowca będzie musiał bardzo uważać. Obejmie go pięcioletni okres próby, w którym ani razu nie bezie mógł przekroczyć 24 punktów karnych. Jeśli to zrobi, będzie musiał jeszcze raz zdawać egzaminy na prawo jazdy, tak jakby nigdy nie posiadał dokumentu!

ZOBACZ TEŻ: Nie wiesz, ile masz punktów karnych? Już od stycznia sprawdzisz to w sieci

Jest też jednak korzystna zmiana. Policjant nie będzie mógł już sumować bez końca punktów karnych za kilka wykroczeń – maksymalnie podczas jednej kontroli będzie ich mógł przyznać dziesięć.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: