SuperBiz wiadomości Nowe zasady przewożenia dzieci w aucie

Nowe zasady przewożenia dzieci w aucie

28.04.2015, godz. 15:15
dziecko w samochodzie
foto: SHUTTERSTOCK

W foteliku dziecięcym muszą podróżować dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu - przewiduje nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu, a nie wieku jak to było  dotychczas. Zgodnie z nowymi przepisami dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło podróżować na pierwszym siedzeniu auta bez specjalnego fotelika. Mniejsze – koniecznie w foteliku.

Zobacz również: Milioner Wojciech Fibak - tenisista, miłośnik sztuki i kobiet, sąsiad Micka Jaggera

Zgodnie z nowelą, zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Ale dozwolone będzie przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że pociecha ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięta pasem bezpieczeństwa.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.

Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony. Zmieniona ustawa Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: