SuperBiz wiadomości Nowi członkowie RPP z pozytywną rekomendacją Komisji Finansów

Nowi członkowie RPP z pozytywną rekomendacją Komisji Finansów

09.03.2016, godz. 14:32
NBP
foto: SE/EAST NEWS

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury Cezarego Wójcika i Jerzego Żyżyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej. Obu panów do zasiadania w Radzie wskazał Sejm. Wójcika nominowała Platforma Obywatelska, Żyżyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość. Jak rozłożyły się głosy członków Komisji?

Po pozytywnej opinii Komisji, kandydatury Żyżyńskiego i Wójcika musi jeszcze zaakceptować Sejm. Najprawdopodbniej stanie się to na posiedzeniu 16-18 marca. W głosowaniu nad rekomendacją wzięło udział 31 członków Komisji Finansów Publicznych. Kandydat PiS-u otrzymał 21 głosów wsparcia, 1 głos sprzeciwu i 9 głosów wstrzymujących się. Za Wójcikiem głosowało jedenastu posłów, żaden nie był przeciw, ale wstrzymało się aż dwudziestu.

ZOBACZ TEŻ: Przedsiębiorcy ganią Szałamachę. „Proszę zostawić nas w spokoju!” [LIST]

Obu kandydatom nie można odmówić kompetencji do zasiadania w RPP, czyli organie decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. 41-letni Wójcik jest profesorem warszawskiej SGH. Pracował  naukowo na uniwersytetach: Harvarda, Berkeley, Melbourne, Glasgow i innych. Jest laureatem najważniejszych nagród przyznawanych ekonomistom w Polsce - nagrody Banku Handlowego i nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jako jedyny Polak pracował w trzech bankach centralnych na świecie: Europejskim Banku Centralnym, Narodowym Banku Austrii i Narodowym Banku Polski.

ZOBACZ TEŻ: 12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie oddala się. Zamiast od lipca będzie od września

Z kolei Żyżyński (66 l.) jest profesorem nauk ekonomicznych, wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim. Jak czytamy w jego oficjalnej notce biograficznej „jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN i autorem ok. 150 prac naukowych. Do bogatego dorobku naukowego profesora należy dodać również szereg staży zagranicznych: między innymi na Uniwersytecie Panamskim, Uniwersytecie w Edynburgu oraz Glasgow”.

Źródła: money.pl, sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: