SuperBiz wiadomości Nowoczesna jak Kukiz'15 ma swój pomysł na Ubera w Polsce

Nowoczesna jak Kukiz'15 ma swój pomysł na Ubera w Polsce

05.06.2017, godz. 15:03
Kukiz Petru
foto: Archiwum

Obowiązkowa licencja i brak kasy fiskalnej w samochodach osobowych wykorzystywanych przy przewozie osób to założenia projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który przygotowała Nowoczesna. Opozycyjna partia wskazuje, że polskie przepisy nie nadążają za rozwojem nowych technologii. Czy opodatkowanie kierowców Ubera stanowi rozwiązanie problemu?

Uber w Polsce
Projekt Nowoczesnej w zeszłym tygodniu wpłynął do Sejmu. Nakłada on na osoby świadczące usługi przewozu osób samochodem osobowym obowiązek posiadania licencji. Kierowcy Ubera oraz podobnych jemu firm nie mieliby przywilejów, które przysługują taksówkarzom, nie mogliby na przykład jeździć bus-pasami. Nie musieliby natomiast instalować w samochodach kas fiskalnych.

ZOBACZ: Uber wykorzystał zamach w Londynie? Klienci twierdzą, że „zarabiał na tragedii”

Projekt wprowadza również obowiązek płacenia podatków przez Ubera i jego kierowców. Zarówno kierowcy pracujący na własny rachunek, jak i właściciele platform i aplikacji kojarzących przewoźników z klientami, musieliby dzielić się z fiskusem zyskami. O projekcie Nowoczesnej przypomniał ostatnio poseł Paweł Pudłowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą". Parlamentarzysta wskazał na korzyści płynące z zaproponowanego rozwiązania.

PATRZ: Liroy-Marzec kontra Uber. Według posła korporacja działa bezprawnie

Nie tylko Nowoczesna postanowiła wziąć się za Ubera. Walkę z korporacją postulował również Piotr Liroy-Marzec, poseł z klubu Kukiz'15. O postulatach parlamentarzysty pisaliśmy w maju. Muzyk złożył nawet interpelację poselską, w której wskazywał, że Uber stosuje nieuczciwą konkurencję.

Oprac. na podst. rp.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: