SuperBiz wiadomości Nowoczesna na ratunek przedsiębiorcom. We wrześniu ruszą z gospodarczą ofensywą

Nowoczesna na ratunek przedsiębiorcom. We wrześniu ruszą z gospodarczą ofensywą

10.08.2016, godz. 11:43
.Nowoczesna kobieta u Petru.
foto: EAST NEWS

We wrześniu .Nowoczesna przedstawi dwa projekty ustaw, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom - poinformowała posłanka Joanna Schmidt. Pierwsza z nich dotyczyć będzie obniżenia obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, a druga likwidacji przywilejów emerytalnych.

W połowie lipca Ryszard Petru zapowiedział, że Nowoczesna złoży w Sejmie trzy projekty ustaw gospodarczych. Mają one dotyczyć: zmniejszenia rachunkowości w firmach do 1,2 mln euro obrotu, ale bez względu na ich formę prawną, wprowadzenia przedawnienia pomyłki podatkowej firmy po upływie 8 lat oraz obniżenia podatku dochodowego dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc.

Zobacz także: PiS nie chce remontować orlików. Boiska mogą stać się groźne dla dzieci

Schmidt potwierdziła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że te projekty ustaw zostały złożone. - Projekty te zostały złożone, dodatkowo jeszcze złożyliśmy trzy inne projekty ustaw, łącznie sześć - poinformowała. Jak dodała kolejne planowane na wrzesień projekty ustaw również dotyczą kwestii gospodarczych: obniżenia obciążeń ubezpieczeń społecznych dla najmniejszych przedsiębiorstw oraz obniżenia przywilejów emerytalnych.

W rozmowie z PAP posłanka zaznaczyła, że trwają aktualnie prace nad tymi projektami; ich ostateczny kształt będzie znany w przeciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni. Projekty będą zgodne z zapowiedziami Nowoczesnej z kampanii wyborczej. W jednym z nich chodzi o likwidację przywilejów emerytalnych dla osób "nowowchodzących" na rynek - zapowiedziała. - To jest bardzo ważna informacja, bo nikomu wstecz żadne przywileje nie będą odbierane, tylko dla "nowowchodzących" na rynek - zaznaczyła posłanka. Drugi projekt ma na celu odciążenie z kosztów prowadzenia mikro oraz małych przedsiębiorstw, jeśli chodzi o składkę ZUS - dodała.

Posłanka Nowoczesnej odnosząc się do powołanej w Sejmie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która rozpocznie swoje prace od września, wyraziła nadzieję, że nie jest to zasłona dymna działań PiS. Mam nadzieję, że rzeczywiście w tej komisji będziemy pracować nad deregulacją, nad tym, żeby strzec polskiego prawa przed dodatkowymi obostrzeniami dla przedsiębiorców, dodatkowymi przepisami, które będą nakładać na nich dodatkowe obowiązki - podkreśliła.

Sprawdź też: Pierwszy raz Polka będzie zarządzała siecią sklepów IKEA. Ruszy też sprzedaż online

Schmidt dodała, że jej klub przygotował "dekalog gospodarczy", z którego posłowie Nowoczesnej będą korzystać w pracach komisji. W "dekalogu" - mówiła Schmidt - mowa jest o gwarancji swobody działalności gospodarczej, zmniejszeniu większości długu publicznego, podejmowaniu inicjatywy w taki sposób, aby równoważyły one budżet i nie generowały większego deficytu. Nowoczesna chce też zmniejszyć obciążenia dla obywateli i przedsiębiorców z tytułu podatków, uprościć zasady prowadzenia działalności gospodarczej, zmniejszyć i eliminować przywileje, odpolitycznić gospodarkę oraz zapewnić ochronę sektorów strategicznych.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: