SuperBiz wiadomości Nowości w podatku dochodowym

Nowości w podatku dochodowym

22.07.2015, godz. 12:51
podatki
foto: dreamstime

Będą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmieniający ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy nowej ustawy zaostrzone mają być warunki stosowania zwolnienia od dywidend, co ma zapobiec unikaniu lub uchylaniu się od opodatkowania tego dochodu przez podatników, korzystających z fikcyjnych udogodnień.

Według projektu nowelizacji tej ustawy, aby zastosować zwolnienie (tj. wypłacić dochód z dywidendy bez pomniejszenia go o zryczałtowany podatek dochodowy) płatnik będzie musiał otrzymać od podmiotu, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda, oświadczenie, że w stosunku do tej należności nie mają zastosowania przepisy wyłączające zwolnienie w przypadku stosowania fikcyjnych uzgodnień, które nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej. Jeśli odbiorca dywidendy takiego oświadczenia nie złoży, to wypłacający dywidendę jest zobowiązany pobrać od niego podatek.

Zobacz także: Polska krajem milionerów. Od lat rośnie ich liczba.

Natomiast osoby fizyczne, które nie  prowadzą działalności gospodarczej oraz mikroprzedsiębiorstwa (z przychodami poniżej 2 mln euro) mają być wyłączone z obowiązku sporządzenia dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: