SuperBiz wiadomości Nowy banknot 50 euro już w obiegu [WIDEO]

Nowy banknot 50 euro już w obiegu [WIDEO]

04.04.2017, godz. 13:06
Nowy banknot 50 euro
Nowy banknot 50 euro foto: AP

Europejski Bank Centralny dba o bezpieczeństwo obywateli korzystających z unijnej waluty i stale ulepsza banknoty euro. Tym razem do obiegu trafiła odświeżona i lepiej zabezpieczona wersja 50 euro - która zdaniem niemieckiego Bundesbanku, była dotychczas najczęściej podrabianym nominałem euro.

Banknot o wartości 50 euro posiada dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. Sprawi to, że będzie trudniejszy do podrobienia, w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Między innymi kolor cyfr ma zmieniać się w zależności od kąta nachylenia papieru, przechodząc od zieleni do niebieskości. Ten patent ułatwi sprawdzenie, czy banknot jest oryginalny.

Zobacz również: Watykan kończy z walutą euro. Interweniował sam papież Franciszek

Po obu stronach środka płatniczego umieszczony został wizerunek Europy – bogini z mitologii greckiej. Jej postać figuruje też na trudnym do podrobienia hologramie – będzie widoczna wyłącznie w dobrym oświetleniu.

Banknoty o nominale 50 euro cieszą się największą popularnością w Eurolandzie i stanowią aż 45 proc. wszystkich znajdujących się w obiegu papierowych pieniędzy w europejskiej walucie. Na rynek trafiło ok. 8,5 mld sztuk. Liczba wszystkich banknotów euro, które trafiły do obiegu w 2002 r., jest porównywalna z liczbą dopuszczonych obecnie na rynek banknotów 50 euro.

Europejski Bank Centralny wcześniej odświeżył 5, 10 i 20 euro, a na przyszły rok zapowiada zmiany w wyglądzie 100 i 200 euro. Koszt produkcji jednej jednostki szacuje się na 6-10 centów. Przeciętnie banknot ulega zniszczeniu po okresie czterech lat. Euro to waluta, z której korzysta 338 milionów Europejczyków.

Sprawdź także: Banknot 500 euro wychodzi z obiegu [GALERIA]

 

Źródło: new-euro-banknotes.eu

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: