SuperBiz wiadomości Nowy fundusz pomoże spłacić kredyt na mieszkanie. Sprawdź, czy skorzystasz

Nowy fundusz pomoże spłacić kredyt na mieszkanie. Sprawdź, czy skorzystasz

19.02.2016, godz. 14:46
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Od dziś można składać wnioski o pomoc w spłacie kredytu hipotecznego od nowo powstałego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wsparcie może być ratunkiem dla tych, którzy mają przejściowe problemy ze spłatą kredytu, nieważne w jakiej walucie został zaciągnięty. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z pomocy. Czy będziesz to także ty?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FKW) działa w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, jego uruchomienie zostało uchwalone jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Wnioski o pomoc można składać od dzisiaj i wszelkie informacje, jak to zrobić, można uzyskać u swojego kredytodawcy – to za jego pośrednictwem wniosek trafi do FKW.

ZOBACZ TEŻ: Są ekspertyzy dot. pomocy frankowiczom. „Ustawa niezgodna z Konstytucją”

Na pomoc mogą liczyć zadłużeni w dowolnej walucie – nieważne czy jest to np. frank czy złotówka. Maksymalna kwota wsparcia z Funduszu będzie wynosiła 1,5 tys. zł miesięcznie i będzie udzielana maksymalnie przez półtora roku. Nie jest to jednak pomoc bezzwrotna, ale rodzaj pożyczki na bardzo korzystnych warunkach – na jej spłatę będzie aż 8 lat, a pieniądze nie będą oprocentowane. W dodatku konieczność spłaty zobowiązania pojawi się dopiero po dwóch latach od ostatniej transzy wsparcia.

Pomoc jest skierowana do osób, które mają przejściowe problemy ze spłatą kredytu – np. nieoczekiwanie straciły pracę i muszą przejść na jakiś czas na zasiłek. Jeśli otrzymają maksymalną kwotę pomocy na maksymalny czas, to potem przez osiem lat będą musieli oddawać jedynie 200 zł miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki krytykuje projekt Dudy ws. frankowiczów. "Zagrożenie dla sektora bankowego"

Z pomocy skorzystać mogą tylko ci, którzy mają problemy z kredytem zaciągniętym na jedno mieszkanie. Pomoc nie będzie dotyczyła wyłącznie tych, którzy stracą zatrudnienie, ale też tych, w przypadku których rata kredytu przekracza 60 proc. dochodu na rodzinę oraz osób, które osiągają bardzo niskie dochody. Tak ostre kryteria przydziału pomocy mają zagwarantować, że ze wsparcia będzie korzystało tylko kilkaset osób w ciągu roku, co nie będzie stanowiło zbytniego obciążenia dla BGK.

Źródło: polskieradio.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: