SuperBiz wiadomości Nowy na rynku InBank stawia na depozyty

Nowy na rynku InBank stawia na depozyty

12.01.2017, godz. 15:20
Euro - banknoty
foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce rozpoczyna działalność estoński bank Inbank. Jego założyciele są znani z tego, że stawiają odważnie na technologie. Co będą musieli zrobić, by działać w Polsce?

Nowy gracz na polskim rynku celuje w depozyty i kredyty, działa na europejskim rynku: w krajach nadbałtyckich, Austrii i Niemczech, od 2011 roku. Funkcjonuje według tzw. "paszportu europejskiego", czyli ma jedna licencję na całą UE i do KNF. Na polskiej stronie internetowej czytamy, że wraz ze spółkami zależnymi firma posiada w Estonii blisko 25% udział w sprzedaży kredytów ratalnych i 20% udział w sprzedaży kredytów gotówkowych.

Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że zapoznała się z notyfikacją Inbanku w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski. Wydała również decyzję w sprawie warunków, jakie bank powinien spełniać  w Polsce. To m.in.: informowanie polskich klientów o tym, że depozyty przez niego gromadzone są zabezpieczone przez estoński system gwarancyjny; publikowanie po polsku sprawozdań finansowych; rozwiązywania przed polskimi sądami sporów, i stosowania się do zaleceń KNF.

ZOBACZ TEŻ: Grecy w ogromnych tarapatach. Mają gigantyczne długi. Stracą pensje i domy?

Bankier.pl podaje, że: "KNF domaga się także, aby firma powstrzymywała się od "wykorzystywania ewentualnej przewagi konkurencyjnej" wynikającej z innych regulacji. W przypadku produktów kredytowych dotyczyć to mogłoby np. korzystania z mechanizmu screen scraping przy badaniu zdolności kredytowej. Polskie banki, zgodnie z zaleceniami KNF, nie mogą sięgać po tego rodzaju narzędzie." Termin "screen scraping" oznacza, że jak klient zaloguje się do systemu transakcyjnego jednego banku, a za jego pośrednictwem na swoje konto bankowe prowadzone w drugim banku B, to specjalny automat zaciąga historię obrotów na rachunku i importuje ją do piewszego banku.

Założyciele banku Priit Poldoja i Jan Anderson już od 20 lat pracują w sektorze finansów. Postawili na nowoczesne technologie, współpracują też z siecią supermaketów w Estonii i startupem Bitnation. Pierwsze 4 lata działali jako firma pożyczkowa Cofi, licencję bankową dostali w 2015 roku. Mają 160 000 klientów.

tagi: bank
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: