SuperBiz wiadomości Nowy podatek dla zadłużonych. Zapłaci go 30 tys. warszawiaków

Nowy podatek dla zadłużonych. Zapłaci go 30 tys. warszawiaków

29.11.2016, godz. 13:39
Podatki w Warszawie
foto: SHUTTERSTOCK

Prawie 30 tys. warszawiaków, którym władze miasta umorzyły w tym roku długi za niezapłacony czynsz lub mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej, będzie musiało zapłacić z tego tytułu podatek. To efekt zmiany interpretacji przepisów przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów – podało Radio ZET.

„Dłużnik zaoszczędził na wydatku, który musiałby zostać przez niego poniesiony, gdyby nie został mu umorzony dług. W wyniku takiego świadczenia w majątku dłużnika nie pojawił się wprawdzie realny dochód, ale zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku" – napisano w Zmianie Interpretacji Indywidualnej, wydanej z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów, do której dotarło Radio ZET.

Sprawdź także: Kwota wolna od podatku 6,6 tys. zł dla nielicznych przegłosowana w Senacie. Czas na Sejm i prezydenta

Dokument zmienia interpretację wystawioną w sierpniu 2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w myśl której: „umorzenie należności cywilnoprawnych nie powoduje powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Czytaj też: Kwota wolna od podatku. Według RPO sądy mogą podważać przepisy podatkowe

W rezultacie wszyscy, którym stołeczny urząd umorzył w tym roku długi, otrzymają PIT-8C. Radio ZET podało, że takich osób może być prawie 30 tys. osób. W grupie tej znajduje się także blisko 3 tys. najbiedniejszych rodzin, które zostały w ubiegłym roku objęte kilkuletnim programem pomocy. Miasto darowało im połowę wierzytelności z tytułu czynszów, natomiast pozostałą część rozłożyło im na raty. Te rodziny również będą musiały zapłacić podatek od tegorocznych umorzeń.

Źródło: Radio ZET

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: