SuperBiz wiadomości Nowy pomysł na biznes: plantacja paulowni

Nowy pomysł na biznes: plantacja paulowni

18.07.2016, godz. 13:17
Plantacja paulownii
Plantacja paulownii foto: SHUTTERSTOCK

Na drzewach teoretycznie można zarobić. Właśnie w Polsce pojawia się nowym pomysł na biznes – plantacje paulowni. Czy uprawa chińskich drzew faktycznie ma szanse na powodzenie w naszym kraju?

Do Polski wkracza nowa moda na uprawę chińskich drzewek o nazwie paulownia. Plantacje już w ciągu 3-4 lat mają przynosić pierwsze  kokosy. Po czterech latach gwarantowany jest zwrot całego wkładu i dodatkowe 36 proc. tej sumy. Szacuje się, że w ciągu 9 lat  z paulowni można uzyskać metr sześcienny w pełni wartościowego drewna. Dla porównania, z sosny taką ilość można uzyskać dopiero po 100 latach.

Zobacz: Rodzinne wakacje w Warszawie za 1,5 tys. zł

Tyle obiecanki. A jak może być naprawdę? Nie wiadomo. Pewne jest to, że na takim drzewnym biznesie przejechali się już plantatorzy wierzby energetycznej. Jak informuje portal  money.pl  sprzedający sadzonki i reklamujący ten biznes zapewniali, że krzewy mogą rosnąć wszędzie, szybko schną i co najważniejsze są wysokoenergetyczne, a więc idealnie nadają się do spalania. W praktyce okazało się, że sprawa nie jest taka prosta i wiele osób, które zdecydowały się na takie plantacje, po prostu straciło pieniądze.

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: