Nowy pomysł rządu: likwidacja użytkowania wieczystego

2016-04-14 12:35

Nie masz prawa własności do gruntu, na którym stoi Twój blok? Już na początku przyszłego roku może się to zmienić. Ministerstwo infrastruktury zapowiada likwidację użytkowania wieczystego i przekształcenie go w prawo własności.

Zmiana ma dotyczyć wszystkich posiadających mieszkania w lokalach wielorodzinnych. Z mocy prawa zostaną oni uwłaszczeni na gruncie, na którym stoi budynek. Dla osób znajdujacych się w takiej sytuacji oznacza to korzyść finansową. Wprawdzie nie wiadomo jeszcze, czy samo przekształcenie będze płatne czy też nie, ale z pewnością w dłuższej perspektywie może być korzystne.

W tej chwili bowiem osoby posiadające użytkowanie wieczyste muszą uiszczać z tego tytułu coroczne opłaty. Jeśli się uwłaszczą – nie będą musieli tego robić.

W przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe opłata wynosi 1 proc. wartości gruntu i może być aktualizowana co trzy lata.O tym, czy tak się dzieje decydują samorządy. I to właśnie do ich kieszeni trafiają te pieniądze.

Czytaj również: Mieszkanie dla Młodych: o wsparcie mogą walczyć również budujący domy

Dlatego wśród samorządów pomysłu resortu budzą największe kontrowersje.Jak mówi w rozmowie z "Dziennikem Gazetą Prawną" wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, w stolicy wpływy z użytkowania wynoszą ok. 500 mln zł rocznie. Co najmniej połowę tej kwoty stanowią wpływy z budynków wielolokalowych. Ich brak będzie dla miasta mocno odczuwalny.

W ocenie Jóźwiaka, aby wprowadzane rozwiązanie było sprawiedliwe dla Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, ale również ogółu społeczeństwa, za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność powinno być związane z opłatą, która powinna odpowiadać wartości rynkowej nabywanego prawa.

Przedstawiciele samorządów wskazują również, że przepisy w formie proponowanej przez resort infrastruktury mogą być niezgodne z konstytucją.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze