SuperBiz wiadomości Nowy prezes NBP o Brexicie: skutki polityczne mogą być „katastrofalne”

Nowy prezes NBP o Brexicie: skutki polityczne mogą być „katastrofalne”

21.06.2016, godz. 11:12
Adam Glapiński
Adam Glapiński foto: NBP

Prof. Adam Glapiński został we wtorek złożył przysięgę przed Sejmem, tym samym oficjalnie objął obowiązki prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kadencja potrwa 6 lat.

Glapiński zastąpił na tym stanowisku prof. Marka Belkę.

W wystąpieniu po złożeniu przysięgi zapewnił, że jako prezes NBP będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego. Zadeklarował także współpracę z rządem przy wspieraniu polskiej gospodarki, „o ile nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP”.

Zobacz także: Nowy szef NBP: Drażnią mnie patologiczne obszary biedy w Polsce!

Pytany przez dziennikarzy o skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nowy prezes NBP odpowiedział,  że w jego ocenie do Brexitu nie dojdzie, ale jeżeli tak się stanie, jego skutki gospodarcze dla Polski nie powinny być mocno odczuwalne (poza sytuacją złotego). Natomiast skutek polityczny i geopolityczny może być „fatalny”, nawet „katastrofalny”. 

Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 r. w Warszawie. W 1972 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Na początku lat 90. był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej, ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą.

Wykonywał także mandat posła i senatora.

Może Cię zainteresować: Kim jest prof. Adam Glapiński? Nowy prezes NBP [ZDJĘCIA]

W 2009 r. pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. prezydent powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję. 29 lutego 2016 r. prezydent Andrzej Duda powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Źródło: gazeta.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: