SuperBiz wiadomości Nowy rządowy program mieszkaniowy

Nowy rządowy program mieszkaniowy

17.03.2016, godz. 14:34
bloki, wieżowce, blokowisko, osiedle
foto: Se.pl/AKPA

Oszczędzanie w kasach budowlanych i tanie lokale pod wynajem. To pomysły rządu na własne mieszkanie. Narodowy Program Mieszkaniowy może ruszyć na początku przyszłego roku.

W kwietniu premier Beata Szydło ma zaprezentować Narodowy Program Mieszkaniowy – informuje „Rzeczpospolita”. Ma on opierać się na dwóch filarach.

Zobacz: Święta będą droższe niż przed rokiem


Filar pierwszy to kasy oszczędnościowo-budowlane tworzone przez banki po uzyskaniu pozwolenia KNF.  Jak podaje „Rzeczpospolita” oszczędzać będą mogły osoby fizyczne przez co najmniej 4 lata. Co roku kasa ma naliczać premię mieszkaniową (wypłaci ją budżet państwa). Ma ona wynieść 15 proc. zgromadzonych w danym roku środków. Po upływie zadeklarowanego okresu oszczędzania kasa udzieli kredytu np. na zakup mieszkania, budowę domu jednorodzinnego czy na remont.


Drugi filar ma być dla rodzin, których nie stać na zakup mieszkania na kredyt. Na gruntach Skarbu Państwa różne podmioty (np. spółdzielnie) będą mogły budować mieszkania pod wynajem. Najemcy będą mogli wykupić takie mieszkanie na własność po dwudziestu-trzydziestu latach. W ciągu całego okresu najmu trzeba będzie co miesiąc płacić czynsz, który będzie zawierał raty za mieszkanie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: