SuperBiz wiadomości Nutella wycofywana ze sklepów? Jej składniki mogą wywoływać raka. Firma dementuje

Nutella wycofywana ze sklepów? Jej składniki mogą wywoływać raka. Firma dementuje

12.01.2017, godz. 17:24
Nutella
foto: SHUTTERSTOCK

Ferrero, producent kremu czekoladowo-orzechowego Nutella, rozpoczął kolejną kampanię reklamową we Włoszech. Kilka tamtejszych sieci handlowych wycofało produkt ze sprzedaży po tym, jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzegł o ryzyku wystąpienia raka przez osoby, które spożywają olej palmowy – jeden ze składników kremu Nutella. Firma zdementowała te informacje.

W maju Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Standards Authority) opublikował ostrzeżenie przed spożyciem oleju palmowego, który jest składnikiem Nutelli. Jak wskazuje instytucja, podgrzany do temperatury 200 stopni Celsjusza olej palmowy jest składnikiem rakotwórczym. Według EFSA nawet umiarkowane spożycie zawartych w nim substancji stwarza ryzyko wystąpienia raka dla dzieci. Organizacja stwierdziła, że ze względu na brak dostatecznej ilości danych na temat działania substancji szkodliwych, żaden poziom zawartości oleju palmowego nie może być uznany za bezpieczny.

Przeczytaj również: KRSiO: na wycofaniu suplementów z aptek stracą klienci i farmaceuci

Ze względu na swoją niską cenę tłuszcz ten wchodzi w skład wielu produktów czekoladowych, jednak to właśnie marka Nutella zaczęła być bojkotowana we Włoszech. Jej produkty zniknęły m.in. z półek kilku sieci handlowych, m.in. z największej na włoskim rynku sieci supermarketów Coop.

Zobacz także: Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży. Bo tak chce UE

Vincenzo Tapella, menadżer Ferrero, przekonywał Reutersa, że olej palmowy jest stosowany do produkcji kremu ze względu na jego szczególne właściwości, a nie przez niską cenę. - Robienie Nutelli bez oleju palmowego sprawiłoby, że musielibyśmy produkować gorszy substytut dla prawdziwego produktu, to byłby krok wstecz – przekonywał. Zamiast wycofać olej palmowy z produkcji, koncern rozpoczął realizację kolejnej kampanii reklamowej, w której przekonuje, że jego produkty są bezpieczne. Według Reutersa stosowanie zamienników oleju palmowego mogłyby podnieść koszty produkcji czekoladowego kremu marki Nutella o 22 mln dol. (ok. 91 mln złotych).

Firma Ferrero postanowiła odpowiedzieć na liczne publikacje prasowe, które pojawiły się ciągu ostatnich dni i sygnalizowały, że sieci handlowe we Włoszech wycofują Nutellę z półek sklepów ze względu na, to że jest niebezpieczna dla zdrowia.

- Nutella jest bezpieczna dla zdrowia. Nutella nie zawiera składników kancerogennych. Nutella nie została w żadnym kraju usunięta z półek żadnych supermarketów. Włoska sieć COOP wycofała produkty zawierające olej palmowy sprzedawane pod marką własną COOP.- Surowce i procesy stosowane w produkcji Nutelli są w pełni zgodne z wymaganiami określonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).- W swoim raporcie z maja 2016 roku EFSA nie odniosła się do żadnego konkretnego produktu spożywczego - informuje firma.

 

Oprac. na podst. independent.co.uk, bankier.pl

tagi: NUTELLA
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: