SuperBiz wiadomości O ile wzrosną wynagrodzenia pracowników samorządowych?

O ile wzrosną wynagrodzenia pracowników samorządowych?

15.02.2017, godz. 16:19
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Podwyżki pracowników w urzędach samorządowych zostały zapowiedziane pod koniec zeszłego roku. Miały obowiązywać od stycznia, ale jak dotąd urzędnicy są opłacani na starych zasadach. Prawdopodobnie kwoty ich wynagrodzeń zmienią się dopiero w lipcu.

Rząd zamierza przełożyć termin wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych na lipiec. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poinformował na piśmie o planowanych zmianach Marka Olszewskiego – informuje Serwis Samorządowy PAP.

Zobacz także: Ile zarabia listonosz w Polsce? [PENSJE NA POCZCIE]

Projekt rozporządzenia wprowadzającego podwyżki dla osób zatrudnionych w samorządach został opracowany pod koniec 2016 roku. Chociaż początkowo mowa była o wzroście płac w styczniu br., plan spalił na panewce. Problem polegał na tym, że pod koniec IV kwartału większość jednostek samorządu terytorialnego uchwaliła już budżety na 2017 rok lub prace nad budżetem znajdowały się na zaawansowanym etapie. Jak wskazywał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, JST zaczynają przygotowywać budżet już w październiku. W reakcji na krytykę ze strony samorządowców rząd odroczył datę wprowadzenia podwyżek do marca br., jednak już teraz wiadomo, że również ten termin jest nierealny.

Przeczytaj też: [ZAROBKI] Ile dostają nauczyciele? [INFOGRAFIKA]

- W związku ze zgłaszanymi w trakcie uzgodnień i konsultacji uwagami dotyczącymi terminu wprowadzenia projektowanej regulacji, przewiduje się przesunięcie daty wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia z dnia 1 marca 2017 r. na dzień 1 lipca 2017 r. - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w piśmie, na które powołuje się Serwis Samorządowy PAP. Data została przesunięta, aby samorządy miały więcej czasu na dostosowanie swoich budżetów do zmian oraz wprowadzenie

Nie wiadomo jeszcze, z jak dużym wydatkiem dla gmin, powiatów i województw będzie związany wzrost wynagrodzeń w urzędach. Nie jest natomiast tajemnicą, o ile mają wzrosnąć pensje. W projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych z 18 listopada ur. można znaleźć konkretne kwoty.

O ile wzrośnie minimalna pensja pracownika samorządowego?

Pracownik z pierwszej kategorii zaszeregowania – z 1,1 tys. zł do 1,7 tys. zł
Inspektor – z 1,5 tys. zł do 1,9 tys. zł
Naczelnik wydziału – z 1,8 tys. zł do ok. 2 tys. zł.

Oprac. na podst. samorzad.pap.pl, biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: