O kredyt będzie trudniej

2010-07-06 4:00

Mając w planach kredyt, będziesz musiał zadbać o swoją pozytywną historię kredytową, czyli informację o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania wobec banków

Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt, powinieneś się pospieszyć. We wrześniu wchodzi w życie tzw. Rekomendacja T przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. To oznacza tylko jedno - dostęp do kredytów będzie trudniejszy.

Banki będą musiały dokładnie prześwietlać potencjalnych klientów, oceniając ich zdolność kredytową. Łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie będzie mogła przekroczyć połowy, a w przypadku lepiej zarabiających - 65 proc. dochodów. Sprawdzając zdolność kredytową, banki będą miały obowiązek sięgać do zewnętrznych baz danych, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej. W dodatku zdolność kredytowa będzie badana przy każdym rodzaju kredytu, niezależnie od kwoty. Dlatego coraz większe znaczenie ma budowanie pozytywnej historii kredytowej, czyli informacji o tym, jak spłacamy swoje zobowiązania wobec banków.

Bank cię sprawdzi

Zanim bank udzieli ci kredytu, najpierw sprawdzi, czy twoje dane figurują w systemie BANKOWY REJESTR (prowadzonym przez Związek Banków Polskich), a następnie w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) zweryfikuje twoją historię zadłużenia w innych bankach. Bank nie omieszka także zapytać w Biurze Informacji Gospodarczej, czy płacisz regularnie swoje rachunki np.: za telefon, światło czy gaz, ale także alimenty. Historia kredytowa to obraz twojej wiarygodności finansowej powstający z danych przekazywanych do Biura Informacji Kredytowej przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Jeśli kredyty spłacasz terminowo, w bazie BIK znajdują się dane pozytywne. Dzięki temu instytucje kredytowe, sprawdzając informacje na twój temat, mogą stwierdzić, czy jesteś wiarygodnym klientem.

Dbaj o historię kredytową

Warto więc zadbać o swoją historię kredytową i tworzyć ją, wyrażając zgodę na przetwarzanie danych przez BIK (także po spłacie zobowiązania). Dlaczego? Brak historii kredytowej lub informacja o tym, że nie spłacasz terminowo swoich zobowiązań obniża twoją zdolność kredytową lub podwyższa koszty kredytu. Bank może także odmówić ci przyznania kredytu albo żądać dodatkowych zabezpieczeń.

Jeśli natomiast regularnie i terminowo spłacasz swoje długi, wykazujesz się dobrą historią kredytową, możesz liczyć na łatwiejsze uzyskanie kredytu i niższe koszty z nim związane. Dzięki pozytywnej historii kredytowej banki i SKOK-i oceniają cię jako bardziej wiarygodnego klienta i mogą obniżyć opłaty, prowizje lub oprocentowanie zaciąganego kredytu. Raporty BIK potwierdzające twoją pozytywną historię kredytową mogą też znacznie przyspieszyć i uprościć procedurę kredytową, ponieważ dzięki nim banki dysponują pełną i sprawdzoną wiedzą o rzetelności przyszłego kredytobiorcy.

O pozytywną historię płatności warto dbać nie tylko ze względu na korzyści związane z łatwiejszym otrzymaniem kredytu. Musisz pamiętać, że na co dzień twoją wypłacalność oceniają i badają także inne firmy - np. telekomunikacyjne, dostawcy Internetu, telewizji, prądu, gazu, urzędy gmin czy osoby prywatne.

Jak sprawdzić

BIG InfoMonitor
Zawsze możesz dowiedzieć się, jak wygląda twoja historia kredytowa, składając wniosek o raport na swój temat. Żeby sprawdzić, czy figurujesz w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor, możesz pobrać Raport o Sobie ze strony www.big.pl, listownie lub bezpośrednio w siedzibie BIG InfoMonitor w Warszawie przy ul. Canaletta 4 (raz na pół roku bezpłatnie, częściej - 30,50 zł).

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
Wniosek o Raport PLUS (koszt 30 zł) lub Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej (koszt 35 zł) możesz złożyć na dwa sposoby: wypełnić formularz na stronie www.bik.pl i wysłać pocztą pod adres Biura Obsługi Klienta BIK albo osobiście w Biurze Obsługi Klienta BIK i odebrać raport na miejscu (Warszawa, ul. Postępu 17 A).

System BANKOWY REJESTR
Pisemny wniosek o informacje z Systemu BANKOWY REJESTR składasz w Biurze Obsługi Klienta Związku Banków Polskich (Warszawa, ul. Postępu 17A) - koszt 8 zł lub za darmo raz na pół roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze