SuperBiz wiadomości O podatku handlowym możemy zapomnieć do stycznia 2019 roku

O podatku handlowym możemy zapomnieć do stycznia 2019 roku

29.07.2017, godz. 12:00
Kasjer w supermarkecie
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. MF chce, aby podatek handlowy był zawieszony przez kolejny rok, do 31 grudnia 2018 roku. Oznacza to, że tzw. podatek od hipermarketów objąłby przychody osiągane najwcześniej od 1 stycznia 2019 roku.

- Skutkiem zmiany będzie kontynuacja zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej - do końca 2018 r. - napisało Ministerstwo Finansów.

ZOBACZ: Sejm zawiesił pobór podatku handlowego do 1 stycznia 2018 roku

Podatek handlowy, który miał obowiązywać od września 2016 r., budzi sporo kontrowersji. W czerwcu br. zablokowała go Komisja Europejska, a wcześniej z jego pobierania zrezygnował polski rząd. Wszystko z obaw przed wysokimi karami, które mogłaby nałożyć na Polskę Bruksela. Komisja Europejska we wrześniu ur. wszczęła bowiem postępowanie w sprawie podatku.

CZYTAJ: Bruksela zablokowała podatek handlowy w Polsce

Rząd chciał opodatkować przychód ze sprzedaży detalicznej, ale wstrzymał się z wdrożeniem nowego prawa ze względu na sprzeciw Brukseli. Odniosła się też krytycznie do progresywnych stawek podatku. Zgodnie z zaproponowanymi przez polski rząd przepisami najwyższy podatek miałyby bowiem płacić duże placówki handlowe o najwyższych przychodach. W praktyce największa danina obowiązywałaby hipermarkety i zagraniczne sieci handlowe. 30 listopada 2016 r. Polska zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

- Od rozstrzygnięcia TSUE uzależniona będzie możliwość pobierania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej. Istnieje ryzyko, że skarga nie zostanie rozpoznana przez TSUE do końca obowiązującego obecnie terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów - napisano w uzasadnieniu.

Oprac. na podst. money.pl, tvp.info

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: