SuperBiz wiadomości Obniżenie wieku emerytalnego coraz bliżej. Sejm pracuje nad ustawą

Obniżenie wieku emerytalnego coraz bliżej. Sejm pracuje nad ustawą

15.11.2016, godz. 11:26
sejm, posłowie
foto: EAST NEWS

Sejm kontynuuje prace nad prezydencką ustawą zakładającą obniżenie wieku emerytalnego. Ponadto na 15 listopada zaplanowano skierowanie do I czytania w komisjach rządowego projektu, który zakłada podniesienie wartości najniższego świadczenia emerytalno-rentowego do kwoty 1 tys. zł oraz ma na celu wprowadzenie nowych zasad waloryzacji emerytur w 2017 roku.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Parlamentarzyści będą kontynuować prace nad reformą emerytalną PiS. Poseł Jan Mosiński przedstawi sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Za rządów PO wiek emerytalny został podniesiony do 67 lat dla obu płci. Długość stażu pracy wydłuża się stopniowo. Kobiety miały osiągnąć nowy wiek emerytalny w 2040 roku, a mężczyźni – w 2020 roku. Obecny rząd postanowił przywrócić niższy wiek emerytalny. Pierwsze czytanie ustawy zakładającej obniżenie wieku emerytalnego do tego sprzed rządów PO (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) miało miejsce w grudniu 2015 roku.

Zobacz także: Kolejny krok do obniżenia wieku emerytalnego. Jest pozytywna opinia komisji sejmowej

3 listopada do sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. W myśl tej ustawy każdy emeryt ma mieć zagwarantowane minimalne świadczenie na poziomie 1000 złotych, a także ma zostać wprowadzony nowy sposób waloryzacji emerytur. O wprowadzenie zmian 15 września br. wnioskowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 15 listopada przewidziano I czytanie projektu w komisjach sejmowych.

Źródło: sejm.gov.pl, polskieradio.pl, legislacja.rcl.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: