SuperBiz wiadomości Ochotnicze Hufce Pracy - pośredniaki dla młodzieży

Ochotnicze Hufce Pracy - pośredniaki dla młodzieży

03.07.2016, godz. 12:00
Praca sezonowa we Włoszech
Praca sezonowa we Włoszech foto: SHUTTERSTOCK

W Ochotniczych Hufcach Pracy młodzież może znaleźć wakacyjne zatrudnienie w kraju lub za granicą. W tym sezonie na młodych ludzi czeka tam 37 tys. miejsc pracy.

Ochotniczy Hufiec Pracy to taki pośredniak dla osób do 25. roku życia. Młodzież poszukująca zatrudnienia, np. na wakacje, może tam znaleźć sprawdzone i co najważniejsze, bezpieczne oferty pracy. Komenda OHP znajduje się w każdym województwie.

Zobacz: Fotoradary służyły do łupienia kierowców?

Ta państwowa jednostka nie jest jednak typowym urzędem. Działa jak młodzieżowa organizacja, w której młodzi ludzie znajdą wsparcie i pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia. Ma nawet swoich duszpasterzy.

OHP-y były popularne w okresie komunizmu. Teraz wiele osób nawet nie wie, że OHP-y wciąż prężnie działają, oferując bezrobotnej lub wykluczonej społecznie młodzieży atrakcyjne szkolenia i pracę stałą lub sezonową (np. na okres wakacji).

Na ten sezon wakacyjny Ochotnicze Hufce Pracy przygotowały ciekawe oferty pracy krótkoterminowej, różnego rodzaju szkolenia i warsztaty oraz zajęcia aktywizujące młodzież na rynku pracy, a także przedsięwzięcia kulturalne i sportowo-rekreacyjne. Mogą się po nie zgłaszać osoby w wieku od 15 do 25 lat. W tym roku w wakacje OHP-ach na młodzież czeka aż 37 tys. miejsc pracy.

Zobacz:W handlu brakuje rąk do pracy

Najwięcej młodych  znajdzie zatrudnienie w: gastronomii, rolnictwie (m.in. zbiór owoców i warzyw), handlu, usługach, przetwórstwie spożywczym, przemyśle, budownictwie. Sporo miejsc pracy można będzie także znaleźć w działalności reklamowej. Najwięcej (ponad 7 tys. miejsc) czeka w śląskiej  komendzie OHP w Katowicach.


Jak szukać pracy w Ochotniczym Hufcu Pracy? Oferty zatrudnienia są dostępne w Młodzieżowych Biurach Pracy OHP, Młodzieżowych Centrach Kariery OHP i Punktach Pośrednictwa Pracy OHP. Jednostki te same poszukują pracodawców i kierują młodzież do pracy stałej lub krótkoterminowej. Oferują  także rozmaite szkolenia i warsztaty.

Na wizytę w komendzie OHP trzeba wziąć z sobą dowód tożsamości. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów na podjęcie pracy. Młodzi ludzie, którzy chcą podjąć pracę w gastronomii (jako kelnerzy, obsługa barów) powinni mieć też ważną książeczkę sanepidu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: