SuperBiz wiadomości Od Nowego Roku będzie trudniej wziąć kredyt hipoteczny

Od Nowego Roku będzie trudniej wziąć kredyt hipoteczny

15.12.2015, godz. 12:21
Kredyty w 2016 roku
foto: SHUTTERSTOCK

Już 1 stycznia zmienią się zasady zaciągania kredytów hipotecznych – pożyczkę taką będzie wziąć trudniej niż obecnie, bo ma wzrosnąć kwota wymaganego wkładu własnego. Część banków zamierza jednak udzielać kredytów na starych warunkach.

Wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest wymagany od 2014 r. Wtedy wynosił on zaledwie 5 proc. wartości nieruchomości, w tym roku było to już 10 proc., a od stycznia 2016 r. wkład własny będzie wynosił 15 proc. wartości domu lub mieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Ile trzeba zarabiać, aby należeć do klasy średniej?

To wszystko to jednak tylko rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, do której banki nie muszą się zastosować, utrzymując tym samym 10-procentowy wkład własny, jeśli tylko pozostałe 5 proc. zabezpieczą w inny sposób. Taką gwarancję będą mogły stanowić na przykład środki z III filara, czyli takie dobrowolnie odkładane na emeryturę.

ZOBACZ TEŻ: Średnio 583 zł wydamy na gwiazdkowe prezenty. Co kupić, by były trafione

Nowy 15-procentowy wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym będzie obowiązywał m.in. w banku BGŻ BNP Paribas, a 10-procentową kwotę z zabezpieczeniem pozostałych 5 proc. będą stosowały m.in. PKO PB i mBank. Warto zaznaczyć, że według planów od 2017 r. wymagany do zaciągnięcia kredytu wkład własny ma wynosić co najmniej 20 proc.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: