SuperBiz wiadomości Od stycznia nie dostaniesz paragonu w sklepie. Co z reklamacjami?

Od stycznia nie dostaniesz paragonu w sklepie. Co z reklamacjami?

31.07.2017, godz. 14:48
Paragony
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 stycznia 2018 roku tradycyjne kasy fiskalne będą wycofywane z obrotu - informuje Ministerstwo Finansów. - Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii - wyjaśnia wiceszef resortu. Jak będą wyglądały reklamacje?

Paragony znikną ze sklepów?
- Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (...). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny - wyjaśnił wiceminister finansów Pawła Gruza, w odpowiedzi na interpelację posłanki PO Izabeli Leszczyny.

Zobacz koniecznie: Ministerstwo Finansów ogłasza instrukcję dla kelnerów. Mają wydawać paragony

Gruza podał, że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

- Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają - wskazał wiceminister. Jego zdaniem, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

Co z reklamacją?
To, że paragony przestaną funkcjonować w obiegu, to nie znaczy, że ich w ogóle nie będzie. Te tradycyjne zostaną zastąpione e-paragonami. Nowe kasy fiskalne będą podłączone do internetu, dlatego konsumenci otrzymają potwierdzenie zakupów w formie smsa bądź e-maila. Dodatkowo to sprzedawca będzie miał własną kopię e-paragonu i w przypadku reklamacji to nie klient będzie musiał się martwić o dowód zakupu. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Finansów i resort cyfryzacji. Na więcej szczegółów będziemy musieli jeszcze poczekać.

Należy spodziewać się, że po 2018 przez pewien czas obecne paragony i te wirtualne będą funkcjonowały jednocześnie. Oba ministerstwa muszą też opracować rozwiązanie, które obejmie klientów nie posiadających telefonów komórkowych i skrzynek e-mailowych.

Zobacz również: Drożyzna atakuje! Zobacz, które produkty i usługi podrożały

Sprawdź też: Biskup chce usunąć alkohol ze sklepów nocnych! Żąda też zakazu reklamy

Czytaj także: Koniec tanich jaj? Te z chowu klatkowego znikają ze sklepów [WIDEO]

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: