SuperBiz wiadomości Od stycznia trudniej jest kupić leki na kaszel

Od stycznia trudniej jest kupić leki na kaszel

02.01.2017, godz. 14:51
Od stycznia trudniej jest kupić leki na kaszel
foto: SHUTTERSTOCK

Resort zdrowia ograniczył sprzedaż leków zawierających pseudoefedrynę, kodeinę lub dekstrometorfan. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia walczy ze sprzedażą leków, w których skład wchodzą substancje o działaniu psychoaktywnym.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, syropy na kaszel z zawartością pseudoefedryny, kodeiny i dekstrometorfanu są wykorzystywane do odurzania się i produkcji narkotyków. Produkty, w których skład wchodzą wymienione wyżej substancje, można nabyć bez recepty. Aby utrudnić spożywanie ich w celach pozamedycznych, resort zdrowia wprowadził przepisy, zgodnie z którymi jednorazowo wydany lek będzie mógł zawierać do 720 mg pseudoefedryny, 240 mg kodeiny lub 360 mg dla dekstrometorfanu. Podobne ograniczenia obowiązują w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i Niemczech.

Zobacz także: Polacy na potegę kupują leki i suplementy diety

28 grudnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży. Kodeinę zawierają leki stosowane podczas leczenia objawowego, suchego, męczącego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Pseudoefedryna znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych (np. błony śluzowej nosa lub zatok), a także w podczas walki z zapaleniem oskrzeli. Dekstrometorfan hamuje odruch wykrztuśny.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl

tagi: apteka leki
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: