SuperBiz wiadomości Oddaje całe wynagrodzenie z Rady Nadzorczej na rzecz OPP. Kim jest filantrop?

Oddaje całe wynagrodzenie z Rady Nadzorczej na rzecz OPP. Kim jest filantrop?

27.04.2016, godz. 15:55
Fundacja Orlen Dar Serca
Wojciech Jasiński foto: Materiały prasowe

Na początku kwietnia pisaliśmy o anonimowym darczyńcy, który przekazał 1 mln zł na rzecz Przylądka Nadziei (ośrodek leczy dzieci chore na raka). Tym razem przytaczamy historię biznesmena dzielącego się swoim wynagrodzeniem z sektora finansowego i petrochemicznego.

Jak dowiedział się serwis SuperBiz, Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN ORLEN przekazuje w całości środki otrzymane z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej PKO BP oraz Unipetrol na rzecz Fundacji Orlen – Dar Serca, będącej organizacją pożytku publicznego.

Za rządów Lecha Kaczyńskiego Wojciech Jasiński był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję ministra Skarbu Państwa. W 2007 r. został sekretarzem stanu MSP i stanął na czele resortu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie IV, V, VI, VII i VIII kadencji, złożył mandat poselski w 2015 r., aby zostać szefem PKN Orlen.

Może cię zainteresować: 1 procent: do kogo trafią nasze pieniądze i kto dostanie najwięcej

W 2001 r. Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. powołał do życia fundację Orlen – Dar Serca. Bezpośrednio lub za pośrednictwem innych organizacji z sektorów pozarządowego i samorządowego organizacja wspiera rodziny i dzieci w trudnej sytuacji życiowej, m.in. sieroty, mniejszości narodowe i osoby niepełnosprawne, a także wspiera rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Orlen – Dar Serca m.in. funduje stypendia dla uzdolnionych dzieci, przekazuje darowizny na leczenie najmłodszych, a także stara się podtrzymać polskie dziedzictwo kulturowe i rodzimą tradycję. Organizacja miała swoją „poprzedniczkę" w postaci założonej w 1997 r. Fundacji Petrochemia Dzieciom.

Przeczytaj również: Tajemniczy darczyńca ofiarował dzieciom chorym na raka milion zł!

Z publikacji Departamentu Podatków Dochodowych za 2014 rok wynika, że Fundacja Orlen Dar Serca otrzymała w 2015 r. 288 741,36 zł z tytułu przekazanego na nią 1 proc. podatku dochodowego. Plasuje ją to na 255. pozycji wśród wszystkich 7888 organizacji pożytku publicznego, które były uprawnione do darowizn z tego tytułu. Najwięcej pieniędzy w 2015 r. dostała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą" (136 189 516,87 zł), a najmniej – Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego (70 groszy). W 2015 r. podatnicy przekazali łącznie na OPP 557 563 428,71 złotych.

Źródła: orlen.pl, orlendarserca.pl, finanse.mf.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: